Direkt till innehållet ?

Aktier säljs efter att produkter ratats

Att aktier säljs efter att ägare ratat produkter/tjänster från ett bolag kanske inte upplevs som så vanligt förekommande, men många av dem som svarade på Aktiespararnas webbfråga har sålt aktier efter att ha ogillat produkter ...

En av Aktiespararnas Gyllene regler är att man ska göra sin egen bolagsanalys inför eventuella aktieaffärer. När man väljer att satsa pengar i ett bolag bör man kunna svara på bland annat följande frågor:

  • Vad gör företaget?
  • Vilken bransch finns företaget i?
  • Varför köpte jag aktier i just det här företaget? Hade företaget någon specialitet som det var ensamt om?

Annars brukar det generellt sägas att man ska köpa aktier i bolag vars produkter och/eller tjänster man förstår sig på och/eller själv gillar. Men tvärtom då? Har du någon varit med om att kvalitén på varan/tjänsten som du har köpt är under all kritik, speciellt i förhållande till priset, så du bestämmer dig för att rata företaget framöver samt beslutar dig för att sälja dina aktier som du råkar ha i det aktuella bolaget?

Webbfrågan: Har du någon gång sålt aktier efter att ha köpt/prövat (och ogillat) en av det aktuella bolagets produkter eller tjänster?

45 procent av dem som röstade på webbfrågan (23–30 maj) uppger att det har hänt att de sålt aktier i bolag vars produkt/tjänst ratats.

38 procent har agerat tvärtom – alltså köpt aktier efter att produkt/tjänst har gillats, medan 17 procent inte vet eller inte kommer ihåg.

Totalt 291 svar registrerades i omröstningen. Nästa webbfråga (om hur stor din ekonomiska buffert är) hittar du här.

Experter ratas av många
43,5 procent av dem som röstade på webbfrågan mellan den 31 maj och 7 juni 2010 följde då experters råd, som analyser i affärstidningar och på webbplatser, inför eventuella köp- eller säljaffärer. 22,7 procent gjorde en fundamental analys av bolaget, medan 20,8 procent gjorde både en fundamental och en teknisk analys. 7,5 procent gjorde en teknisk analys av aktiekursens utveckling. Endast 5,5 procent följde familjemedlemmars, kollegors och/eller vänners agerande/råd.

Många gör flera aktieaffärer
40,5 procent av dem som röstade på webbfrågan mellan den 26 april och 3 maj 2010 uppgav då att de gjorde i genomsnitt fler än 20 aktieaffärer per år. 21,3 procent köpte/sålde aktier 11–20 gånger per år, 18,4 procent gjorde 6–10 affärer och 17,5 procent handlade med aktier 1–5 gånger per år. Endast 2,3 procent handlade inte med aktier.

Relaterade länkar
”Egen analys går före expertråd”
(Aktiespararna, 2010-06-08)
”Läsarna gör många aktieaffärer”
(Aktiespararna, 2011-05-)

 

 
 
Kommentera artikeln

Genom att kommentera godkänner du våra villkor.

Villkor för kommentering

Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

Kommentarerna får inte innehålla:

  • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
  • Kommersiella budskap
  • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
  • Stötande kommentarer
  • Uppmaningar till brott
  • Hets mot folkgrupp
  • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
  • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
  • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.

Om artikeln

Fler artiklar av författaren

Alla Artiklar