Direkt till innehållet ?

Carnegie försvårar HQ:s skadeståndsutredning

HQ Banks nuvarande ägare Carnegie mörklägger händelserna som sänkte banken, enligt tidigare ägaren HQ.

– Carnegie är inte intresserat av att informationen ska komma oss tillhanda, säger styrelseordföranden Leif Ljungholm till DI.se.

Även Aktiespararnas VD Günther Mårder anser att Carnegie försöker bromsa HQ:s utredning.

Inslag i TV4 Ekonominyheterna
(efter cirka 2 min 35 sek)

I sin bokslutskommuniké, som presenterades på måndagen, riktar HQ AB:s skarp kritik mot HQ Banks nuvarande ägare Carnegie.

HQ AB har inom ramen för sin utredning kring händelserna i HQ Bank, begärt information från Carnegie – information som rör händelser i banken innan Finansinspektionen drog in alla bankens tillstånd och avyttringen till Carnegie skedde i september 2010.

Informationen är av betydelse för att genomdriva skadeståndsanspråk mot de ansvariga i HQ och HQ Banks tidigare styrelse, ledning och revisorer.

”Carnegie har dock vägrat att lämna begärd information”, skriver HQ i bokslutet.

”Som en följd av Carnegies inställning kommer utredningsarbetet både försvåras och försenas samt medföra högre kostnader", skriver HQ vidare.

Enligt Leif Ljungholm, styrelseordförande i HQ AB, har bolaget haft ett flertal sammanträden med Carnegies företrädare, och har också begärt ut informationen skriftligen.

– I höstas hade vi positiva diskussioner om vilken information som skulle lämnas ut, men sedan dess har Carnegie ändrat sin inställning, säger Leif Ljungholm till DI.se, och fortsätter:
– Carnegie hänvisar till banksekretessen, och där har vi inte samma åsikt om vad som gäller. Vi har helt enkelt olika uppfattning om Carnegies skyldighet att lämna ut informationen.

– Carnegie tycker att det är bra att ansvarsfrågor blir bedömda av en domstol och det är därför som vi rekommenderat att HQ AB ska begära att få information via domstolen genom ett så kallat editionsförfarande, förklarar Carnegies informationschef Andreas Koch för aktiespararna.se, och fortsätter:

– Vi har prövat om det går att lämna ut informationen direkt till HQ AB, men utredningen visade att Carnegie riskerade att bryta mot regler, bland annat om banksekretess. Det är märkligt att vi får kritik av HQ AB för att vi följer regelboken.

Ljungholm däremot konstaterar att Carnegie inte är intresserat av att informationen ska komma HQ tillhanda och han antyder att det finns krafter som styr i bakgrunden:

– Det finns personer inom Stockholms finansvärld som inte tycker att det här ska utredas, säger Ljungholm till DI.se

Aktiespararnas VD Günther Mårder drar samma slutats som HQ:s styrelseordförande:

– Carnegie och därmed indirekt de nya ägarna Bure och Altor, vägrar att lämna ut information och underlag som man fick med sig vid förvärvet av HQ Bank. Man övertolkar sekretessregler och verkar inte intresserad av att ansvarsfrågan kan utredas i sin helhet. Detta skadar förtroendet för marknaden och är anmärkningsvärt. Vilka krafter är det som vill förhindra att ansvarsfrågan blir ordentligt utredd? Vems ärenden går man egentligen? Patrik Tigerschiöld och Harald Mix som ägarföreträdare måste samarbeta. Det hela är generande, säger Günther Mårder.

Styrelsen HQ vill väcka skadestånd mot tidigare  styrelseledamöter, vd och revisor. Därutöver kan styrelsen komma att väcka skadeståndstalan mot tidigare ledande befattningshavare i HQ och HQ Bank. Styrelsen tänker kalla till en extra bolagsstämma den 18 april där förslaget om skadeståndstalan ska läggas fram. Totalt uppgår återbetalnings- och bristtäckningskraven till 330 miljoner kronor.

– Vi på Aktiespararna är glada att styrelsen går den väg som vi förväntade oss, säger Günther Mårder.

Han är dock inte säker på att förslaget om skadeståndstalan går igenom på den extra bolagsstämman. För att gardera sig förbereder Aktiespararna ett förslag om att en särskild granskningsman ska tillsättas, något som bara kräver stöd från tio procent av aktieägarna.

– Vi ska inte låta det här glida oss ur händerna nu, säger Mårder.

HQ-skandalen i korthet

  • Den 28 augusti i fjol återkallade Finansinspektionen (FI) tillstånden för HQ AB:s tidigare dotterbolag HQ Bank.
  • Enligt FI hade tradingverksamheten tagit så stora risker att bankens överlevnad riskerats. Haveriet innebar att miljardvärden gick upp i rök.
  • Bankverksamheten ägs numera av Carnegie.
  • Tidigare har HQ AB polisanmält den förre tradingchefen i HQ Bank, Fredrik Crafoord.
  • Ekobrottsmyndigheten bedriver en förundersökning om grovt bokföringsbrott och svindleri i banken.