Kundnöjdhet är en viktig parameter för ett flygbolag och att SAS nått 70 procent ansåg VD:n Mats Jansson var en klar framgång. Borde inte alla kunder vara nöjda undrade Aktiespararnas representant, Leo Gillholm, vars gamla käpphäst; fritt kaffe på flyget – framhölls som ett effektivt botemedel mot missnöjda kunder.
Flera aktieägare stämde därefter in i kaffekravet. Något kaffe, inbakat i flygpriset, utlovades emellertid inte av SAS-ledningen. Styrelsens ersättning räcker till många koppar kaffe replikerade kaffeförespråkarna. Det räcker till 60 000 koppar, svarade flygbolagets finans- och ekonomichef Mats Lönnqvist.
Utöver kaffediskussionen förekom långt allvarligare samtalsämnen på SAS-stämman. Mats Jansson sade vid upprepade tillfällen att han ansåg att SAS hade kostnaderna under kontroll. När Jansson förklarade att SAS nu begär 5 friska miljarder kronor från sina aktieägare, eftersom prognosen för fjolåret kapsejsat, så var det inte många aktieägare som drog på mungiporna. Oron kring utvecklingen består i aktieägarkollektivet – inte minst hos storägarna som har ställt ett antal villkor för att de ska teckna sin andel i emissionen, villkor som SAS har varit tvingat att acceptera och fullfölja.
Jansson framhöll att SAS hade nått långt då bolaget kommit till en överrenskommelse som minskar personalkostnaderna med 2 miljarder kronor. Nu återstod 700 till 800 miljoner kronor till att komma överrens med facket om. Men hur länge räcker dessa avtal med facket? frågade Aktiespararnas representant Leo Gillholm. För evigt i min värld, svarade Jansson – ett svar som inte kändes trovärdigt.
Aktieägarna i SAS är oroliga att de pengar som man skjuter till i nyemissionen går rakt ned i överbetalda anställdas fickor. Det har förekommit uppgifter om att Pilotförbundet har stämt SAS på en miljard kronor – en uppgift som delvis dementerades på stämman. Bolagets chefsjurist kunde bekräfta att SAS inte hade mottagit några krav eller yrkanden av Pilotförbundet utan att det här var ett ärende som spökade. Han sade: ”Tvisten är 17 år gammal och härrör från tiden då Linjeflyg kom med i SAS. Det är svårbedömt när någon stämning ej föreligger … Vi vet inte så mycket mer än vad ni vet som har läst tidningen. Det finns en påstådd diskriminering, men vi har inte fått ta del av vad anklagelserna är”.
Bolagsbevakare Leo Gillholm. Bild: Åsa Wesshagen, förbundets ansvarige för bolagsfrågor och bisittare på stämman.
Uppgiften om att SAS är i teknisk konkurs om man räknar in pensionsåtagandena bemöttes också på stämman. Det förutspås komma nya regler för pensionsredovisning 2012. ”Vi har tagit hand om detta i emissionsplanen.”, sade Jansson. En massa eventualiteter av den här och andra typer finns, enligt uppgift från VD på stämman, inbakat i emissionsbeloppet på 5 miljarder.
Faktum är att den förra emissionen om 6 miljarder har tvingats fylla en rad svarta hål i SAS fortsatta förlustaffär. Jansson försökte ge aktieägarna ett ”investeringscase” som de kunde bygga sin investering i kommande nyemission på, nämligen;
1) SAS ser tecken på en konjunkturförbättring på volymsidan,
2) tron på att ledningen har kapacitet att genomföra ett kostnadsbesparingsprogram.
Oavsett om man som aktieägare trodde på SAS eller inte så var uppmaningen att inte sitta still och vänta till dess emissionen har ”blåst över”.
”Om ni tror på SAS; investera i nyemissionen eller sälj era teckningsrätter. Om ni inte tror på SAS sälj då aktien”, uppmanade Jansson aktieägarna. Samma resonemang fördes av Leo Gillholm. Det är viktigt att aktieägarna inte är passiva, ty det straffar sig i form av kraftig utspädning, givet de emissionsvillkoren i den stundande SAS-emissionen.
Vid sidan av emissionen hade SAS styrelse ett förslag med sig till årsstämman som innebar att man ovanpå nyemissionen om 5 miljarder lade ett bemyndigande som gav styrelsen rätt att hitta andra finansiärer att omfinansiera ett belopp om hela 2 miljarder kronor. Detta förslag vann direkt ogillande hos Aktiespararna.
”Detta bemyndigande är för stort. Det begärs för övrigt på en stämma där frågan om nyemission är på bordet. Bemyndigandet innebär att SAS styrelse ska kunna ta in 2 miljarder och antalet aktier ska, enligt förslaget, kunna fördubblas. Aktiespararna tycker inte att det är snyggt att, på toppen av en företrädesemission på 5 miljarder, lägga ett bemyndigande på 2 miljarder. Aktiespararnas erfarenhet är att det ofta är storägarnas plånböcker som styr ifall den här typen av riktade nyemissioner ska läggas på toppen av en företrädesemission. Så är fallet även här. Huvudaktieägarnas deltagande i företrädesemissionen är villkorat av att SAS refinansierar utestående obligationslån om 2 miljarder. Vad är det för villkor? Det är inte rimligt att storägare ställer den här typen av ultimatum i en marknad där det finns en fungerande handel med teckningsrätter. Att man gör detta drabbar bolaget och de övriga aktieägarna!”, sade Leo Gillholm bland annat i ett inlägg på stämman.
Ett antal aktieägare röstade, efter Gillholms passus, liksom Aktiespararna nej till förslaget. Då stämmoordföranden hade konstaterat att flera av de stora aktieägarna röstat ja, så stod det dock klart att stämman hade godkänt förslaget.
Under den 5 timmar långa SAS-stämman bars det in kopp på kopp – inte med kaffe – utan med vatten till styrelse och ledning. Men till sanningen hör också att aktieägarna, innan stämman, bjöds på en raritet: en gratis kopp äkta SAS-kaffe.
Relaterad länk
”Hög rabatt i SAS-emission”
(Aktiespararna, 2010-04-06)