Både styrelseordförande Marcus Wallenberg och VD Annika Falkengren kom i sina anföranden även in på skuldkrisen i Europa.
Inför fjolårets stämma kritiserades banken för ersättningarna till ledningen. SEB slopade de rörliga ersättningarna, men bankens högsta ledning skulle i stället få kraftiga lönehöjningar. Den hårda kritiken, inte minst från Aktiespararna, ledde till att SEB:s ledning beslutade sig för att avstå från löneökningarna.
Den här gången fanns det inga kontroversiella frågor inför stämman, som hade lockat cirka 950 deltagare till Folkets hus. Styrelsen hade valt att senarelägga stämman i syfte att invänta rapporten för det första kvartalet. Styrelseordföranden Marcus Wallenberg inledde sitt anförande med att peka på den senaste tidens dramatik på världens finansiella marknader.
– De två senaste åren har varit allt annat än vanliga, och de senaste dagarnas utveckling visar att återhämtningen vilar på en skör ekonomisk grund, sade han.
Wallenberg kom också in på det som var en het potatis i fjol, ledningens ersättning:
– Förra året gav ersättningsfrågan negativ publicitet till banken. Jag beklagar detta, men det fanns i det då rådande ekonomiska klimatet inget utrymme för en balanserad diskussion. Det här är svåra frågor som måste kunna omprövas.
Marcus Wallenberg berömde ledningen för hur den agerat under finanskrisen och passade också på att tacka aktieägarna för det förtroende de visat i samband med SEB:s nyemission.
– Den lade grunden för den stabila ekonomiska grunden vi har i dag, sade han.
Även VD Annika Falkengren betonade i sitt anförande att den ekonomiska återhämtningen är skör, vilket turbulensen under den senaste tiden visar. Falkengren underströk också vikten av att ha ett förtroende från kunder, marknaden, politiker och aktieägare. Hon påminde även aktieägarna om att SEB redan 2006 varnade för en överhettning i Baltikum och att banken året därpå började dra i handbromsen vad gäller kreditgivningen.
Aktiespararnas Tore Liedholm berömde SEB för en välstrukturerad årsredovisning, och gjorde sedan en jämförelse av SEB:s resultat med konkurrenternas där han kunde konstatera att bankens kapitalavkastning ligger långt under vad Handelsbanken och Nordea kan visa.
Annika Falkengren höll med om att avkastningen inte var så imponerande, men förklarade att det fanns speciella faktorer som gör att den nu är så låg. På sikt ska avkastningen ligga mellan 10–15 procent, sade hon.
Tore tog också upp bankens nyemission där många små aktieägare gick miste om betydande belopp på grund av kort teckningstid, hög utspädning, högt värde på teckningsrätterna och komplicerade villkor. Han ansåg också att garantikostnaden på 270 miljoner kronor var bortkastade pengar.
Marcus Wallenberg pekade på att marknaden var stökig under den här perioden med ryktesspridning och stora kurssvängningar för bankaktierna.
– Mot den bakgrunden beslutade vi att vi måste gå snabbt till marknaden för att be om nytt kapital. Det var också nödvändigt med en garanti när det var så skakigt.
Förutom Tore var det en handfull aktieägare som ställde frågor. De berörde bland annat problemen med kontantlösa kontor, bankens miljöarbete, affärsmoralen i Baltikum, verksamheten i Tyskland, Greklandkrisen och kontokortssäkerhet.
Årets stämmodeltagare fick en trådlös röstningsapparat, Televoter, i sin hand när de trädde in i stämmolokalen. SEB betalar 350 000 kronor på att hyra in systemet kunde stämmoordförande Sven Unger berätta på en fråga från en aktieägare.