Intresset för olika så kallade certifikat, Mini Futures och Contracts for difference (CFD) har ökat dramatiskt på senare tid, enligt Dagens Industri (DI.se). Under november kunde man handla i omkring 170 certifikat på Stockholmsbörsen (Nasdaq OMX Stockholm). Populärast var olika Bull- och Bear-certifikat (normalt börshandlade fonder, ETF:er), som ger exponering mot till exempel index, börsens sektorer och råvaror.
Günther Mårder, Aktiespararnas VD, ser positivt på det ökade utbudet av instrument, för det underlättar för den som vill spekulera i olika, tidigare svårtillgängliga, tillgångsslag. Han varnar dock också för oklara avgiftsstrukturer och risken då belåning används för att skapa hävstång.
– Det går att förlora väldigt stora pengar, påpekar Günther.
Enligt färsk statistik har handeln i olika certifikat på Stockholmsbörsen 17-faldigats till nästan 12 miljarder kronor mellan mars till november jämfört med samma period i fjol. Omsättningen ökar även stadigt på NGM:s derivatbörs, NDX. Omsättningen av Mini Futures var i november dubbelt så stor som i september, och hittills i år har instrument för över 600 miljoner kronor omsatts.
En del certifikat handlas med hävstång. Exempel: Går ett visst index eller råvarupris upp med 10 procent kan ett speciellt instrument/värdepapper gå upp med 20 procent – och likadant åt andra hållet. Hävstångseffekten ökar alltså risken för att sparare snabbt kan förlora mycket pengar.
Störst på den nordiska så kallade CFD-marknaden är CMC Markets, som varit på plats sedan 2007 (bolaget är emittent, clearinginstitut, mäklare, med mera). Antalet avslut på CMC:s svenska filial går i år mot en fördubbling, och omsättningen har redan mer än fördubblats. Till och med den 8 december hade det gjorts affärer för 265 miljarder kronor (inklusive belåning). För en valutaposition räcker det exempelvis med 1 procents eget kapital.
CFD-kontrakt, som bland annat CMC Markets säljer, liknar i hög grad en termin, men saknar terminens nackdel med en slutdag för lösen eller leverans. Ett CFD-kontrakt är alltså inte tidsbundet, men det har kvar terminens fördel av att den som handlar i ett CFD-kontrakt alltså inte behöver investera mer än en bråkdel av den underliggande varans värde.
CFD-kontrakt är inga certifikat, som är ett värdepapper (vilket inte ett CFD-kontrakt är). Ett CFD-kontrakt kan snarare liknas vid ”spread betting” (”spelform”). Man kan alltså förlora mer än vad som investerats, och CFD-handel kan innebära högre risker än certifikathandel genom dess mycket stora hävstång. Värdepappersmarknaden har en helt annan reglering och tillsyn än vad CFD-verksamheter har.
– Problemet många gånger är att folk inte vet vad de köper. Hävstångsprodukterna kan vara mycket komplicerade. Det märker vi i samband med de utredningar vi har eller har lämnat ifrån oss, säger Sten Åkesson på Finansinspektionens (FI) marknadsövervakning till DI.se.
FI anser att transparensen inom derivat, syntetiska produkter och OTC-handeln (Over The Counter, handel som inte görs över centraliserad marknadsplats) är "mycket sämre" än transparensen på aktiehandeln som äger rum på marknadsplatserna.
NGM-börsen har skapat en kostnadsfri utbildningsplattform för börshandlade investeringsprodukter, www.ndx.se/education, där du kan läsa mer om risker förknippade med handel i börshandlade investeringsprodukter.
Relaterade länkar
Aktiespararnas Gyllene regler
”Rusning till placeringar som kan ge snabba klipp”
(DI, 2009-12-15)
”Så fungerar de nya värdepappren”
(DI, 2009-12-15)
”Börshandlade instrument risas och rosas”
(Aktiespararna, 2009-09-08)