Direkt till innehållet ?

Webbfråga: Vilken region tror du mest på?

I USA ser återhämtningen ut att fortgå och Federal Reserve har annonserat en fortsatt expansiv penningpolitik. I Europa har krisländer som Spanien och Italien gjort framsteg medan osäkerheten kring Grekland består. I Sverige finns tecken på förbättring av ekonomin men den påverkas negativt av svag europeisk efterfrågan. Japan har inlett året positivt men framtidsutsikterna är osäkra. På tillväxtmarknaderna är det fortsatt hög ekonomisk aktivitet men det finns risker mot konjunkturen. Vilken region tror du kommer att vara bäst att investera i på ett års sikt?

USA:s BNP ökade 2,8 procent under fjärde kvartalet i beräknad årstakt. Sysselsättning har överraskat positivt de senaste månaderna. Bostadsmarknaden är fortsatt svag men visar på små förbättringar. Företagen indikerar optimism och efterfrågan på företagslån ökar.

Svag inhemsk efterfrågan, lågt inflationstryck och globala risker fick den amerikanska centralbanken Federal Reserve att utlova att styrräntan ska lämnas oförändrad på 0-0,25 procent långt in i 2014. Fed lämnar också dörren öppen för fler penningpolitiska åtgärder som att köpa stats- obligationer för att trycka ner de långa räntorna.

Fokus i USA ligger allt mer på höstens presidentval och det råder oenigheten mellan republikaner och demokrater om finanspolitiken ska ligga kvar. Den närmaste tidens stora fråga är om de inkomstskattelättnader som löper ut i mars ska förlängas ytterligare.

I Europa har inköpschefsindex inkommit över förväntat. Det tyder på att den svaga tillväxtperiod som började i september förra året kan ha kommit till ett slut. Konjunkturen hålls dock tillbaka av en kraftig minskning av bankutlåning och de stora åtstramningarna av finanspolitiken. Statslåneräntorna har fallit betydligt i både Spanien och Italien tack vare åtgärder från ECB och framsteg för budget- och tillväxtreformer. Samtidigt fortsätter osäkerheten kring Grekland.

Sverige påverkas negativt av den svaga europeiska efterfrågan. I likhet med många andra länder har dock inköpschefsindex vänt upp, vilket tyder på något bättre efterfrågan inom industrin. En liten ljusning syntes även inom detaljhandeln. De svenska statsfinanserna är starka och att det finns utrymme för ratt stimulera ekonomin.

Japans aktivitetsnivå väntas stiga de första månaderna av 2012 efter att hållits tillbaka på grund av komponentbrist inom bilindustrin efter översvämningarna i Thailand. Konjunkturutvecklingen längre fram är mer osäker på grund av den starka valutan och svagare exportefterfrågan från Kina och Europa. Yenen nådde i mitten av januari den starkaste nivån mot euron på elva år. Värt att notera är att Japan för första gången på 50 år hade en negativ handelsbalans under 2011, det vill säga exporten var mindre än importen.

tillväxtmarknaderna är det fortsatt stark tillväxt men det finns hot mot utvecklingen. Kinas BNP tillväxt är fortsatt hög men husmarknaden forsätter att vara en risk mot konjunkturen. Priserna på nya lägenheter sjunker i många städer.

I Indien sänkte centralbanken reservkraven på banker i ett försök att öka likviditeten på interbankmarknaden. Dock är en räntesänkning inte aktuell ännu givet att centralbanken meddelade att tillväxtscenariot har ökat men att inflationsrisk­er fortfarande finns kvar.

I Brasilien finns det tecken på att ekonomin har förbättrats efter en väldigt svag utveckling under sommaren och under hösten.

Rösta på webbfrågan till höger:

 
 
Kommentera artikeln

Genom att kommentera godkänner du våra villkor.

Villkor för kommentering

Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

Kommentarerna får inte innehålla:

  • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
  • Kommersiella budskap
  • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
  • Stötande kommentarer
  • Uppmaningar till brott
  • Hets mot folkgrupp
  • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
  • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
  • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.

Webbfråga: Hur tror du börsen går på ett års sikt?

Stockholmsbörsen steg på måndagen efter förra veckans skarpa nedgångar, då oro över Grekland hägrade. Bland annat väcktes under helgen nytt hopp om ökade stimulansåtgärder i Europa och Kina. Hur tror du börsen går på ett års sikt?

Se resultat
Diskutera (1 inlägg)

Om artikeln

Relaterat

Webbfråga: Hur tror du börsen går på ett års sikt?

Stockholmsbörsen steg på måndagen efter förra veckans skarpa nedgångar, då oro över Grekland hägrade. Bland annat väcktes under helgen nytt hopp om ökade stimulansåtgärder i Europa och Kina. Hur tror du börsen går på ett års sikt?

Se resultat
Diskutera (1 inlägg)