Välkommen till Aktiespararna!
Under april steg Stockholmsbörsen, OMXS PI-index, en hel del efter cirka ett halvår med en mycket svängig och turbulent utveckling, som berodde på den globala finansoron och den inledande lågkonjunkturen. Har börsen definitivt vänt uppåt nu?
OMXS PI-index gick ned med över 42 procent mellan slutet av april 2007 och slutet av april 2009. Mellan årsskiftet 2008/2009 och den 30 april steg dock index med drygt 16 procent. Bara under april steg index med nästan 22 procent. Dessutom steg index med cirka 36 procent mellan bottennoteringen den 21 november 2008 och till den 4 maj. Uppgifterna och diagrammet nedan är hämtade från analysprogrammet Hitta kursvinnare.
OMXS PI-index de tre senaste årenKlicka på diagrammet för att förstora det.
Aktiespararnas dotterbolag och värdepappersfirma, Aktieinvest, har genomfört en undersökning bland sina kunder som visar att drygt 90 procent tror att börsen fortsätter att stiga fram till årsskiftet 2009/2010. Åtta av tio tillfrågade kunder tror att börsen kommer att stiga de tre närmaste månaderna.
– Undersökningen visar att den senaste tidens kraftiga uppgång på börsen har gjutit mod bland småsparare som ser fortsatta uppgångar framför sig. Hela nio av tio tillfrågade kunder tror att börsen kommer att fortsätter att stiga fram till årsskiftet. Sex av tio tillfrågade ser en uppgång på 10 procent eller mer för helåret, säger Andreas Serrander, VD för Aktieinvest, i ett pressmeddelande.
Omröstningen är avslutad (Webbfrågan: Börsen steg en hel del under början av 2009. Har börsen definitivt vänt uppåt nu?)60,2 procent av dem som röstade på Aktiespararnas webbfråga (4–11 maj) tror att börsen kanske definitivt har vänt uppåt nu. Den långsiktiga trenden pekar uppåt, men den kortsiktiga turbulensen fortsätter. 21,3 procent anser inte det, för snart kommer en kraftig rekyl. 18,5 procent tror att börsen definitivt vänt uppåt, och uppgången fortsätter ett bra tag till. Totalt 601 svar registrerades.
Vi välkomnar förslag på frågeställningar/ämnesområden till Webbfrågan, skicka ditt förslag till webbred@aktiespararna.se. Skriv ”Förslag till Webbfrågan” i ämnesraden i e-postmeddelandet.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.