Direkt till innehållet ?

Webbfrågan: Hur många styrelseuppdrag kan en person ha?

I och med turbulensen kring pensionsbolaget AMF och den fackliga organisationen LO:s ordförande, Wanja Lundby-Wedin, har styrelsearbetet åter hamnat i fokus. Hur många styrelseplatser bör en person tacka ja till för att styrelsearbetets kvalité ska vara hög?

Lars-Erik Forsgårdh, Aktiespararnas förrförre VD, har blivit intervjuad av SvD om bolagens styrelsearbete. Forsgårdh är sedan våren 2008 ordförande i Styrelseakademien Sverige, en ideell förening som verkar för ett bättre styrelsearbete i svenska företag.

Styrelseakademiens mission är att öka kunskapen om styrelsearbetets betydelse för lönsamhet och utvecklingskraft. Föreningen vill verka för ett bättre och mer professionellt utfört styrelsearbete i framför allt små och medelstora svenska företag.

”Skärpta krav på kompetens”
Flera nya EU-direktiv och även en ny kod för bolagsstyrning har de senaste åren skärpt kraven på en styrelseledamots kompetens, fastslår Lars-Erik Forsgårdh.

– Styrelsearbetet i bolagen har med åren blivit mer komplext och mer svårarbetat. Det hela började med att aktiebolagslagen skärptes under 1990-talet, som en följd av de fallissemang som skedde i samband med finanskrisen då, säger han till SvD.

Lars-Erik Forsgårdh menar att det finns en gräns för hur många parallella styrelseuppdrag en person orkar med/klarar av vid sidan av ett vanligt heltidsarbete. Gränsen är emellertid flytande på grund av styrelseuppdragets art. Gränsen för antalet uppdrag för en som redan är ordförande i en styrelse är betydligt lägre.

Enligt Forsgårdh får en styrelseledamot i ett mindre eller medelstort företag räkna med att den måste avsätta minst tio arbetsdagar per år för detta enskilda uppdrag. Och det är inte bara styrelsemöten vi talar om, utan även diskussioner och förberedelser mellan mötena. Uppdraget blir extra tidskrävande vid förvärv, kriser och nyetableringar. Det är tidskrävande att hålla sig informerad/uppdaterad.

Lars-Erik Forsgårdh anser att det är orimligt att ha mer än tio styrelseuppdrag, som exempelvis LO-ordförande Wanja Lundby-Wedin har haft (24).

– Även om en del av hennes uppdrag har varit eller är av typen expeditionskaraktär är det en fullständig omöjlighet att ha så många styrelseuppdrag som över 20 stycken samtidigt, om man vill sköta alla uppdragen seriöst, säger Forsgårdh.

Omröstningen är avslutad (Webbfrågan: Hur många styrelseuppdrag kan en i övrigt heltidssysselsatt person hinna med/klara av?)
Hela 77,0 procent av dem som röstade på Aktiespararnas webbfråga (27 april–4 maj) anser att en i övrigt heltidssysselsatt person hinner med/klarar av högst 5 styrelseuppdrag. 14,3 procent svarar 6–10 styrelseuppdrag. 6,9 procent anser att det inte går att sätta ett tak, allt beror på uppdragens art samt personens kunskaper och arbetsförmåga. Endast 1,1 procent svarar 11–15 styrelseuppdrag och 0,7 procent anser att man kan hinna med 16–20 uppdrag. Totalt 447 svar registrerades.

Relaterad länk
”Styrelserna åter i fokus”
(Aktiespararna, 2009-04-14”

Vi välkomnar förslag på frågeställningar/ämnesområden till Webbfrågan, skicka ditt förslag till webbred@aktiespararna.se. Skriv ”Förslag till Webbfrågan” i ämnesraden i e-postmeddelandet.

 

 
 

Kommentarer

  1. torsten lennart2009-04-28 11.32

    Antalet styrelseuppdrag beror, som nämnts bl.a. av personens kompetens, kunnande, arbetsförmåga samt om denne därutöver har ett heltidsjobb. Att vara styrelseordförande är ju mer betungande. De aktuella företagens situation spelar också in. Krisande företag kräver mer av sin styrelse etc etc
    • bluesnapper2009-04-28 16.14

      Om personer som sitter i en kassa eller jobbar som vakt blev invald i styrelser skulle de säkert kunna lägga en hel del tid på sitt styrelsearbete. De som nu sitter i styrelserna har oftast ett jobb där de får rejält betalt för att lägga ner mer tid och engagemang än en 40 timmars vecka. Hur dygnets timmar skulle räcka till för att
      sitta i ett 10 tal styrelser med en seriös insats är obegripligt. Någon kanske kan bidra med erfarenhet och passiv kompetens men de flesta sitter där som ett lönsamt extraknäck.
      Vilket säkerligen bidragit till problemen i företagen. Tur att man kan skylla allt på finanskrisen.
      • rolf lind2009-04-28 17.05

        Tex LOs ordförande som, är en galjonsfigur kan ha ganska många men då MÅSTE LO avsätta minst 1-2 heltidsanställda experter som förbereder, bevakar frågorna åt henne.
        Eftersom det länge varit viktigt för dem att "representeras av sin ordförande", uppstår vissa problem. Om INTE LO backar upp Wanja, med tillräcklig support, ÄR DET LO CENTRALT som handlat FEL, INTE Wanja.

        Egentligen borde LO välja ett modernare system för sin representation i styrelser!
        Vem är mest konservativ LO eller Wallenberg???
        • Reidar2009-04-28 20.10

          Går inte att rösta, eftersom även 5 är för många om man har ett vanligt heltidsjobb.
          • sorjon2009-04-29 07.51

            Under förutsättning att man ska bidra positivt till arbetet i det företag där man sitter i styrelsen så är det rimligt att anta att man behöver avsätta en dag för att förbereda sig för ett styrelsemöte och läsa in sig på frågorna för mötet. Man behöver nog dessutom en dag för mötet, om detta inkluderar: resor, lunch, andra diskussioner, etc.

            Om vi då antar att det finns 20 arbetsdagar tillgängliga per månad, och att styrelsen sammanträder en gång per månad, skulle en person som yrkesmässigt sitter i företags styrelsr kunna hantera 10-15 styrelseuppdrag. (Med en viss generositet)

            Har man ett heltidsjobb dessutom, är det inte rimligt att anta att man klarar av mer än högst 5 styrelseuppdrag. Är man ordförande eller sekreterare i någon styrelse så är även det faktorer som borde begränsa antalet styrelseuppdrag man klarar av.

            Åtar man sig fler styrelseuppdrag än 10-15 så är det omöjligt att göra ett bra arbete, då sitter man bara i styrelsen för prestigen och lönen.