Direkt till innehållet ?

Webbfrågan: Hur stor buffert har du?

Enligt en undersökning har färre svenskar ett buffertsparande i dag än för fyra år sedan, trots de senaste årens skattesänkningar. Hur stor buffert har du?

Ungefär en av åtta svenskar har inte någon ekonomisk buffert alls, medan knappt fyra av tio har en månadslön eller mindre sparad, enligt en några månader gammal undersökning från Synovate (på uppdrag av Nordea).

Var tredje svensk vill, enligt Synovate, ha en buffert på fyra till åtta månadslöner och mer än en av tio vill ha nio månaders lön i buffert. Ungefär en av fem av svenskarna har en månadslön, medan en lika stor andel har två till tre månadslöner. 77 procent har en buffert på en månadslön eller mer.

Att en person inte kan få fram kontanter snabbt om något oförutsett händer behöver inte betyda att han/hon inte är ”solid”. Det finns säkert de som till exempel har investerat i en bostad, men som inte har någon ”likvid” buffert.

Tankesmedjan Timbro har nyligen gett Demoskop i uppdrag att fråga svenskar om de kan få fram 14 000 kronor med kort varsel (inom en vecka). 1 065 personer ingick i undersökningen och 18 procent svarade att de inte kunde skramla ihop den pengamängden. När Statistiska Centralbyrån, SCB, ställde samma fråga för fyra år sedan var det 14 procent som svarade nej.

– SCB mäter fortfarande det här, men har sänkt beloppet till 8 000 kronor och de får i princip samma resultat. Det har alltså ingen betydelse att beloppet är lägre, många kan inte få fram pengarna, säger Philip Lerulf, projektledare på Timbro, till ekonomisajten E24.

Lerulf refererar även till en undersökning som Länsförsäkringar har gjort. Då var beloppet 5 000 kronor, och ungefär en femtedel av de tillfrågade svarade att de inte kunde få fram pengarna med kort varsel.

I Demoskops undersökning uppgav 22 procent i gruppen 16–39 år att de inte kan få fram 14 000 kronor med kort varsel, medan motsvarande utfall för personer över 65 år var 12 procent. Inte helt oväntat kanske har personer i de lägre inkomstgrupperna svårast att få fram pengar. Philip Lerulf säger till E24 att de senaste årens skattesänkningar inte verkar ha bidragit till att dessa grupper har fått bättre ekonomi.

Omröstningen är avslutad [Webbfrågan: Hur stor ekonomisk buffert (egna kontanter som kan samlas ihop inom en vecka), räknat i kronor, har du?]

Relaterade länkar
”Färre svenskar har ett buffertsparande”
(E24, 2011-04-24)
”Två av tio utan buffert”
(Privata Affärer, 2011-02-14)

 

 
 

Kommentarer

  1. fischerssyrra2011-05-31 15.12

    Frågan är ju väldigt relevant, men jag tror att vi som svarar här representerar en ekonomiskt medveten grupp av människor och kanske representerar svenska folket väldigt dåligt. Vad som också kan vara avgörande för svaret är ju civil status, dvs om man är singel, gift eller sambo. Som gift är min buffert betydligt större än om jag hade varit singel då jag räknar vår samlade förmögenhet som buffert. Svaret hade blivit ett annat om jag inte delat ekonomi med min man.
    mvh
    /Alexandra
    • Åke Salomon2011-06-01 10.07

      Man har ju även sin börsportfölj som kapital
      kan ju sälja en aktie som går lite sämre om där är en som börjar gå bättre, som nu t.ex när Ericsson fått en sådan stororder
      i Australien, och det går sämre för Nokia, sälj
      Nokia och köp fler Ericsson.
      • oliver_twistor2011-06-01 12.40

        Jag svarade under 15 kkr. Jag räknade nu bara kontanter, men sen om man räknar fonder och aktier har jag över 150 kkr. Det går ju relativt snabbt att få tag i pengar genom att sälja aktier eller fonder.
        • fischerssyrra2011-06-05 09.13

          Eftersom det står i frågan att man har en vecka på sig att samla ihop dessa kontanter utgår jag ifrån att det inkluderar både fonder och aktier eftersom dessa kan lösas ut under en vecka. Således samlade tillgångar som inte "sitter fast" i typ fastigheter, båt eller liknande.
          Kommentera artikeln

          Genom att kommentera godkänner du våra villkor.

          Villkor för kommentering

          Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

          Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

          Kommentarerna får inte innehålla:

          • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
          • Kommersiella budskap
          • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
          • Stötande kommentarer
          • Uppmaningar till brott
          • Hets mot folkgrupp
          • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
          • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
          • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

          Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.