Förslagen finns i en lagrådsremiss som regeringen har överlämnat till lagrådet. Förslagen är förankrade i den så kallade Pensionsgruppen, där de fem riksdagspartierna som står bakom den tidigare pensionsreformen finns representerade.
För sparare som inte själva vill förvalta sin premiepension föreslås att Premiesparfonden läggs ned och ersätts med förvalsalternativ med generationsprofil i syftet att bättre anpassa placeringarna. Risknivån i placering ska alltså vara relaterad till spararens ålder samt till risken i den samlade allmänna ålderspensionen. Även sparare som tidigare gjort aktiva val föreslås aktivt kunna välja förvalsalternativet.
Även färdiga premiepensionsportföljer med olika risknivåer från Sjunde AP-fonden ska erbjudas de sparare som vill ha en annan riskprofil än förvalsalternativet, men som inte själva vill välja fonder. Detta ska öka valmöjligheterna.
I remissen föreslås också att Pensionsmyndigheten ska få ta ut avgifter för fondbyte för att bättre fördela kostnaderna för byten mellan aktiva och passiva sparare. Avgifterna ska disponeras av myndigheten, och regeringen eller ansvarig myndighet får meddela föreskrifter om uttaget av avgifter.
– De kostnader som uppstår i samband med fondbyten slås i dag ut på hela pensionsspararkollektivet. Det är i grunden orättvist mot de sparare som inte byter fonder och som får lägre pensioner till följd av att andra byter ofta, säger finansmarknadsminister Mats Odell (KD).
I en skrivelse som Premiepensionsmyndigheten (PPM) tidigare lämnat till regeringen beräknades kostnaden per fondbyte uppgå till cirka 20 kronor (år 2006). PPM förordade inte en generell fondbytesavgift utan att en avgift vid korttidshandel (fyra fria byten per år). PPM har i sitt senaste remissvar över förslaget i lagrådsremissen pekat på att det är nödvändigt med en förnyad analys.
Sveriges Aktiesparares Riksförbund har i sitt remissvar invändningar mot förslaget att Premiesparfonden ska ersättas av ett antal fonder som Sjunde AP-fonden sätter upp. Att fritt få välja fonder från olika fondbolag anses stimulera till ökat ansvarstagande för sparande hos individen.
Förbundet har även invändningar mot att införa avgifter för fondbyten då det leder till en potentiell inlåsning i dåligt presterande fonder. Eftersom de som inte byter missgynnas är det, enligt förbundet, rimligt att begränsa antalet avgiftsfria byten. Det tidigare förslaget att ge spararna rätt att göra ett visst antal avgiftsfria byten per år ansågs således skäligt. Denna begränsning kommer inte att inskränka den enskildes valfrihet på ett sätt som skulle skada den enskilde eller dennes möjligheter att uppnå fullgod avkastning.
Omröstningen är avslutad (Är det rätt att avgifter införs på byten av PPM-fonder?)
65 procent av dem som röstade på Aktiespararnas webbfråga (5–12 oktober) anser att det är fel att införa bytesavgifter, för det minskar bytesviljan och kan leda till inlåsning i dåligt presterande fonder. 23 procent tycker kanske att en bytesavgift är rätt, och endast för kortsiktiga innehav. Eller så tycker de att man i stället kan begränsa antalet byten. Endast 12 procent anser att en bytesavgift är rätt, för bytarna ska stå för kostnaderna, inte hela sparkollektivet. Totalt 905 svar registrerades i omröstningen.
Relaterade länkar
”Reformer i premiepensionen …”
(Regeringen, 2009-09-29)
”Lagrådsremiss om förslag till ändringar i premiepensionssystemet”
(Aktiespararna, 2009-06-10)