Direkt till innehållet ?

"Autoliv trotsar vikande bilmarknad"

Marcus Rylander är en av fyra personer i en grupp som förvaltar Handelsbankens selektivfonder. De fem senaste åren har bankens Europafond stigit med runt 20 procent, medan genomsnittet för Europafonder är ned med ungefär lika mycket.

Bli medlem i Aktiespararna

  • Förmåner värda 7639 kronor
  • Medlemskap endast 465 kronor
Läs mer

Handelsbankens selektiva Europafond har stigit med runt 20 procent de fem senaste åren, mot minus 20 procent för medeltalet av bankens konkurrenters motsvarande fonder. Enligt en av förvaltarna, Marcus Rylander, beror mycket av framgången på att förvaltarna inte hänger upp sig på kortsiktiga händelser och inte jämför sig med några index.

Antalet bolag i fonderna är endast 10–20, vilket är möjligt eftersom selektivfonderna är specialfonder som inte behöver anpassa sig till minimikravet på 16 bolag. Gruppen ser ingen vits med att kommentera det generella marknadsläget utan ser främst till enskilda bolag.

– Vi har en låg omsättningshastighet relativt andra fonder, och bolagen i fonden är utvalda för att stå sig oavsett konjunkturläge, säger Marcus Rylander. I urvalsprocessen lägger vi mycket fokus på att analysera bolagens balansräkningar och kassa-flöden. Bolagen i portföljen ska ha en förutsägbar utdelning som vi historiskt kan se har hållit, som H&M.

Men H&M:s utdelningspolitik, att dela ut 99 procent av vinsten, har väl ifrågasatts på sistone?
– Jag har enbart läst det  i en analys från Morgan & Stanley. Det är synd att en enda avvikande åsikt får så mycket utrymme. Bolaget växer med 10–15 procent per år och har en låg skuldsättning, så jag ser ingen anledning till att utdelningen skulle minska.

Ett av Marcus Rylanders fem bolag i Gästportföljen är bilsäkerhetsbolaget Autoliv. Men står bilförsäljningen inte inför en nedgång?
– Autoliv värderas som om bolaget bara har krockkuddar och bilbälten. Men portföljen av säkerhetsprodukter är större och växer i takt med att kraven höjs internationellt, säger han.

Vad gäller Kina har Marcus uppfattningen att landet visar en högre ekonomisk aktivitet om några månader än nu, bland annat eftersom centralbanken har påbörjat en mer expansiv penningpolitik och att regeringen ger tillstånd till många infrastrukturprojekt.

Med så få bolag i portföljen, varför skulle inte en investerare gå in på Morningstar.se för att se selektivfondernas tio största innehav, köpa bolagens aktier själv efter att ni gjort analysen och slippa förvaltningsavgiften på 1,85 procent?
– Avgiften har nog lönat sig, sett till den höga avkastningen. Sedan viktar vi om efter värdering, och med de transaktionsavgifter en privatperson skulle samla på sig vet jag inte om det är värt besväret.

GÄSTPORTFÖLJEN

AUTOLIV
”Världsledande inom bilsäkerhet med innovationskraft. Bra kassaflödesgenerering. Mycket bra bolagsledning. Ligger långt fram inom nästa generations bilsäkerhet.”

KONE (FINLAND)
”Världens näst största hiss- och rulltrappstillverkare med starkt varumärke och ledande tekniker. 60 procent av intäkterna kommer från underhåll, och eftersom årligt underhåll är lagstadgat i Europa och USA är intjäningen stabil. Långsiktig huvudägare.”

MEKONOMEN
”Nordens ledande bildelskedja med egen grossistverksamhet. Innovativ och affärsinriktad bolagsledning, hög avkastning på sysselsatt kapital och snabb tillväxttakt.”

NOVO NORDISK (DANMARK)
”Världsledande inom diabetes- och insulinvård med 90-årig historik inom området. Fokus på innovation och nya produkter, starkt kassaflöde och stark balansräkning.”

TGS (NORGE)
”En av få ledande leverantörer av seismiska data som används för att bland annat finna olja. Brist på olja ökar behovet samtidigt som tekniker förfinas. Bolaget är unikt med att inte självt äga fartyg.”

 
 
ANNONSER
Kommentera artikeln

Genom att kommentera godkänner du våra villkor.

Villkor för kommentering

Här kan du kommentera artiklar på Aktiespararnas webbplats. Du kan analysera och kritiskt granska innehållet. Sakliga, fyndiga och välskrivna kommentarer för debatten framåt.

Aktiespararna har rätten att ta bort kommentarer som är opassande eller som inte följer Sveriges lagar.

Kommentarerna får inte innehålla:

  • Påhopp och/eller smutskastning av personer eller företag.
  • Kommersiella budskap
  • Icke relevant information som inte rör forumet och webbplatsens huvudområde
  • Stötande kommentarer
  • Uppmaningar till brott
  • Hets mot folkgrupp
  • Innehåll som strider mot personuppgiftslagen
  • Innehåll som strider mot upphovsrättslagen (citera gärna men ange källa)
  • Innehåll som anses vara falsk i syfte att bedra andra besökare

Skribenter garanteras anonymitet. IP-adresser kan dock lämnas ut om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.