Välkommen till Aktiespararna!
Eftersom Elanders kärnverksamhet är information och tryckeri har bolaget internt en professionell förmåga att ta fram en hel årsredovisning. Därför är det lite överraskande när ekonomidirektör Mats Almgren berättar att företaget ändå anlitar utomstående för vissa delar av det egna årsredovisningsarbetet.
– Tidigare lade vi faktiskt ut hela produktionen, inklusive projektledning och grafisk form. Nu gör vi det mesta själva, men när vi börjar bli klara kopplar vi in en extern byrå som bollplank. Då får vi kontroll på om materialet håller en röd tråd och på hur vår information uppfattas av utomstående. Det är synpunkter som måste komma utifrån. Dessutom brukar vi anlita frilansjournalister för olika reportage i årsredovisningen.
– Förr använde vi Aktiespararens kriterier så att vi inte missade enkla saker, men alltsedan vi nådde en hyggligt framskjuten placering i tävlingen används i stället den senaste årsredovisningen som mall för nästa, säger Mats Almgren.
– Det ligger mycket gott i att standarden har höjts, mycket tack vare Aktiespararen, men regelverket får inte bli så omfattande att det hind-rar små bolag. GRI ligger än så länge i sin vagga, så det finns ännu inte så mycket att berätta. Vi tror heller inte att det ligger i bolagets och aktieägarnas intresse att affärshemligheter släpps. Vi kan ha nått gränslandet för vad vi finner motiverat att berätta om för våra konkurrenter. Det handlar också om att hålla kostnaderna för produktionen i proportion till den nytta som ytterligare information medför, säger Mats Almgren.
Elanders fokuserar i stället på att alla läsare ska kunna tillgodogöra sig informationen utan att överskådligheten går förlorad. På webben finns årsredovisningen tillgänglig inte bara som PDF-fil utan även som bläddringsbara sidor. Webben hålls dessutom integrerad med årsredovisningen, och samma personer är inblandade.
– Viktigt är också att vi drar nytta av den färdiga årsredovisningen. Vi skickar den förstås till alla aktieägare, och vi delar ut den. Men årsredovisningen är också ett redskap i försäljningsarbetet, så den ingår i alla offerter och flitigt även i övrig kommunikation med våra kunder. Jag tror också att en hel del av våra anställda har läst något i den, säger Mats Almgren.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Alla Artiklar