Direkt till innehållet ?

Varning för
Kawwii International Group

Enligt Finansinspektionen, FI, har Kawwii International Group inte tillstånd att bedriva värdepappersrörelse eller annan finansiell verksamhet i Sverige och står alltså inte under FI:s tillsyn. Representanter för bolaget kontaktar investerare per telefon.

Någon gränsöverskridande verksamhet avseende Kawwii International Group har inte anmälts till FI från något annat EES-land. FI varnar investerare och andra att handla med finansiella företag som inte har tillstånd att bedriva värdepappersrörelse.

Kawwii International Group presenteras på webbplats (www.kawwii.com) och uppger följande adress:
• Iwanami Shoten Hitotsubashi Bldg. 4-3-12, Toranomon, Minato-Ku, Tokyo 105-8012.

Representanter för Kawwii International Group kontaktar investerare per telefon och erbjuder sig att köpa kundens innehav av aktier i ett amerikanskt OTC-bolag. Kunden ska dock i förskott betala en avgift, "Lock-up Provision". Detta är ett så kallat avgiftsbedrägeri (advance fee fraud).

Var försiktig med OTC-bolag
Enligt FI bör du vara försiktig inför ett eventuellt beslut om att göra en investering i ett OTC-bolag. Den typen av aktieerbjudanden är särskilt vanliga vid bedrägerier. OTC (”Over The Counter”) betyder handel över disk och det är inte någon organiserad marknadsplats eller börs. Handel av sådana aktier kan ske på den så kallade grå marknaden (”Grey Market”). Värdet på bolagets aktier är därför mycket svårt att värdera eftersom det bland annat sällan ges någon ekonomisk information om bolaget.

Relaterade länkar
FI:s webbsida med företagsvarningar hittar du här.

Samtliga företag med tillstånd från FI hittar du här.

Fler artiklar om bedrägeri hittar du här.