Direkt till innehållet ?

Investera i Afrika, går det?

En oexploaterad högriskmarknad, vars arton börser är ljusår ifrån varandra i utveckling. Men visst går det att investera i Afrika. Sedan i maj finns två svenska Afrikafonder, som skiljer sig kraftigt åt. Den som är riktigt våghalsig kan förstås själv ge sig in på en marknad som växer så det knakar.

Afrikakarta

Den afrikanska marknaden är fortfarande mycket riskfylld, även för de mest kunniga investerarna. Att satsa i enskilda afrikanska aktier är komplicerat för småspararen och på fondmarknaden har det fram till nyligen sett mörkt ut på Afrikafronten. Men i år har något hänt och två nya Afrikafonder har lanserats.

Först ut med en renodlad Afrikafond var Simplicity i maj. Fonden kan handla i aktier noterade på den afrikanska kontinentens fyra mest likvida börser: Egypten, Marocko, Tunisien och Sydafrika. Idag sker handel endast i Sydafrika och Egypten på grund av de krav Simplicity ställer på likviditeten i aktierna de investerar i.

Johannesburg Stock Exchange, JSE, är dessutom en udda fågel i den afrikanska börsfaunan. Börsen är något av de afrikanska börsernas Goliat och står för omkring 80 procent av de afrikanska marknadernas sammanlagda värde. JSE grundades redan 1887 för att tillhandahålla en marknadsplats för sydafrikanska gruv- och finansbolag och har därmed en betydligt längre historia än de flesta av sina afrikanska motparter. Idag är JSE världens artonde största börs, räknat i marknadsvärde (cirka 3 300 miljarder kronor i slutet av 2005), med omkring 400 noterade företag.

Skyddad verkstad

– Under apartheidåren var Sydafrika en skyddad verkstad och en mängd starka företag växte till innanför murarna, berättar Hans Bergqvist på Simplicity. Det har vi inte minst sett prov på de senaste åren, då företag som Old Mutual klivit in i svenskt näringsliv.

På tidningen Forbes rankning över världens tvåtusen största företag återfinns 24 afrikanska företag, varav 17 är sydafrikanska (se faktaruta föregående uppslag).

En annan aspekt av den ”skyddade verkstaden” är enligt Hans Bergqvist att marknaden är relativt oupptäckt av utländska investerare.

– På marknader som Indien och Turkiet finns mycket utländskt lättrörligt spekulationskapital, vilket ökar risken i investeringarna.

Förutom de starka, ”oupptäckta” företagen erbjuder Afrika enorma rikedomer i råvaror, menar Hans Bergqvist.

– Afrika är en kontinent av oexploaterade naturtillgångar. Hittills har kostnaderna varit för stora för de enorma infrastrukturprojekt som krävs för att kunna nå dessa, men när efterfrågan blir större kommer pengar att finnas. Några som redan har förstått det är kineserna, som idag handlar och bygger relationer med många afrikanska länder.

Växer så det knakar

Inte många dagar efter Simplicitys afrikanska satsning lanserade HQ sin Afrikafond.

HQ Fonder har valt att gå en annan väg än Simplicity. Ungefär 70 procent av Afrikafonden är idag investerade i Sydafrika, ner från 80-90 procent vid lanseringen. Målet är att kring hälften av fonden ska investeras utanför Sydafrika.

Karin Fries som är analytiker på HQ Fonder och har jobbat med den afrikanska marknaden sedan fonden lanserades menar, till skillnad från Hans Bergqvist, att Sydafrika redan är en upptäckt marknad. De stora oexploaterade skatterna hägrar i de andra afrikanska länderna.

– De afrikanska marknaderna utanför Sydafrika är fortfarande ganska oexploaterade. Vi ser en stor potential hos dem.

Här finns länder som ”växer så det knakar”, menar Karin Fries. Idag investerar HQ Afrikafond i Sydafrika, Egypten, Kenya, Namibia, Nigeria och Marocko. Framöver blir det kanske även Botswana och Zambia, Tunisien och möjligen Ghana. Mycket beror på den politiska utvecklingen inom länderna, men också på vad som händer i världspolitiken. Det kan handla om skuldavskrivningar och annat som påverkar små afrikanska länders ekonomi till hög grad.

Chilanga CementAllt i Afrika är inte råvaror. Ett exempel är LuSE-noterade Chilanga cement, som kan hoppas på mer bostadsbyggande i och med en växande medelklass. Foto: Anna Tyllström

Inte bara råvaror

När man talar om att investera i Afrika ligger ofta fokus på råvaror. Det kan också vara en av riskerna, eftersom råvarupriser kan fluktuera kraftigt. Men Afrika är inte bara råvaror menar man på HQ Fonder, och satsar på investeringar i bolag som vänder sig till den inhemska marknaden. Det kan handla om cementtillverkare, banker eller telekomföretag.

En faktor som krånglar till handeln på de små afrikanska marknaderna är att de tekniska framstegen inte nått så långt. På vissa marknader använder man fortfarande det så kallade ”open cry”-systemet, där man helt enkelt träffas i ett rum och handlar. Elektronisk handel och redovisning av kurser på nätet gör det lättare att följa marknaden för dem som befinner sig på andra sidan jorden.

– Den kenyanska börsen lanserade elektronisk handel häromveckan. Det ger en mycket större transparens, säger Karin Fries.

Där kommer OMX’ Afrikasatsning in i bilden, som förhoppningsvis kan öka transparensen och öppna upp för utländska investerare på ännu fler afrikanska börser.

Både HQ:s och Simplicitys fonder har gått minus sedan start. HQ kring minus 6 procent, och Simlicity-fonden har snart krupit upp till nollstrecket igen, efter en nedgång. Ett av skälen till nedgången visar på en av de stora farorna med att investera i Afrika: valutarisk. Johannesburgbörsen har nått all time high flera gånger under de senaste månaderna, men eftersom den sydafrikanska randen gått ner mellan 20 och 25 procent sedan våren 2006 har de svenska fonderna gått dåligt.

Stor försiktighet anbefalles, alltså. Men om den goda tillväxten håller i sig och de afrikanska börserna fortsätter att gå mot ökad transparens och större effektivitet kan även svenska aktiesparare få ta del av kakan genom kloka afrikanska investeringar.  

Fakta: Afrikanska börser

Antal: 53 oberoende afrikanska stater och 18 börser
Störst: Johannesburg Stock Exchange, marknadsvärde kring 3 300 miljarder
Regionalbörs: BRVM – Bourse Régionale des Valeurs Mobilières – är en börs för franskspråkiga västafrika. Företag från Benin, Burkina-Faso, Elfenbenskusten, Guinea-Bissau, Mali, Niger, Senegal och Togo samsas här.
www.brvm.org.
Samarbetsorgan: African Stock Exchange Association. På hemsidan finns länkar till alla medlemsbörser runt om i Afrika.
www.asea.wananchi.com
Mer information: UNDP:s African Stock Markets Handbook från 2003 samlar information om alla afrikanska marknader. Användbar trots de daterade siffrorna.

Fakta: Afrikas största börsnoterade företag

Varje år rankar Forbes världens 2 000 största offentligt handlade företag baserat på försäljning, vinster, tillgångar och marknadsvärde. År 2006 är 24 av dem afrikanska, varav 17 sydafrikanska, fyra egyptiska, ett liberianskt och ett marockanskt. De tio största är:

1. Standard Bank Group, bank, Sydafrika
2. FirstRand, bank, Sydafrika
3. Sasol, olja och gas, Sydafrika
4. Sanlam, försäkring, Sydafrika
5. Telkom, telekom, Sydafrika
6. Royal Caribbean, kryssingar, Liberia
7. MTN Group, telekom, Sydafrika
8. Remgro, konglomerat, Sydafrika
9. Bidvest Group, konglomerat, Sydafrika
10. Investec, finans, Storbritannien och Sydafrika

Källa: www.Clickafrique.com

 

 

Om artikeln

Mer ur Stock Magazine nr 4, 2006

Alla Artiklar