Välkommen till Aktiespararna!
…trots nalkande vinter
Stadshuset i Skövde Sitter just nu på sista tåget från Göteborg på väg hem från en härlig kväll i Skövde. Ett stort antal aktiespararvänner har fått lyssna till Eniros IR-chef Åsa Wallenberg som presenterade bolaget. Därefter fick jag möjligheten att berätta om vad som är aktuellt inom förbundet på temat: Som medlem ska du få de bästa förutsättningarna för ett framgångsrikt aktiesparande.
Skövde som lokalavdelning är mycket aktiv och ledningsgruppen har en respektingivande storlek. Samtidigt sticker man, tillsammans med en handfull andra lokalavdelningar, ut när det kommer till aktiviteten på webbplatsen. Den lokala hemsidan tillhör en av de absolut mest besökta bland Sveriges alla avdelningar.
Förutsättningen för att lyckas med detta, trots stadens begränsade storlek, har att göra med en medveten satsning på att ständigt skriva referat från träffar mm. Ett bra sätt att skapa ett ökat intresse för att delta på de lokala aktiviteterna och därmed stärka Aktiespararnas som den naturliga mötesplatsen för alla aktieintresserade.
Senare i veckan ser jag fram emot att få komma hem till min gamla mötesplats - Aktiespararna Norrort. På torsdag ska jag dit för att möta medlemmarna där min aktiesparresa började. Jag växte upp i förorten Sollentuna norr om Stockholm och det var där som jag besökte min första aktieträff någon gång kring 1996-97. Aldrig anade jag vad Aktiespararna skulle komma att betyda för mig!
Vi syns snart på en Aktieträff nära dig!
Kommande veckor träffas jag bäst i: Sollentuna, Stockholm, Bryssel, Gällivare, Luleå, Halmstad, Göteborg, Helsingborg, Linköping, Höganäs, Karlstad eller Mölndal.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Staffan Ö2009-10-14 22.49
Günther Mårder2009-10-15 11.55
Ciabatti2009-10-15 13.29