Välkommen till Aktiespararna!
Stock Magazine #1, 2008 med fokus på råvaror. När tar oljan slut? Är jordbrukssektor en het investering igen? Dessutom extra mycket utbildning. Lär dig läsa årsredovisningar och hur man ska tänka kring kapitalskyddade produkter som aktieindexobligationer. Publiceras på den 28 januari 2008 och en vecka framåt.
Fusionsfebern tycks aldrig mattas av. Hur ska man som aktieägare ställa sig till företagssammanslagningarna? Forskningen visar att de inte alltid är av godo och att målen alltför ofta handlar om kortsiktiga vinster.
Läs mer
...kanske man skulle kunna kalla den – finansbloggen. De poppar upp som svampar ur jorden, av varierande kvalitet och karaktär. Vissa analyserar marknadsläget, andra pratar om personliga sparmål och delar med sig av recept. Här är ett urval.
Hur kan man på bästa sätt få en inblick i ett av världens största finanscentrum? Jo, man åker till New York och träffar finansjournalisten Bengt Göransson. Under hösten kunde Unga Aktiesparares medlemmar åka på en organiserad finansresa till New York. Deltagaren Patrick Schönemann rapporterar.