Direkt till innehållet ?
Sök i forumet

Kom igång

  1. 1. 2012-03-02 16.53

    Tjena! <br /> <br />Hade turen att få lite fonder av mina morföräldrar när jag var liten. Till min stora förvåning så var sverigefonden lika mycket värd idag som när den införskaffades på 90-talet. Har ingen större koll på aktiemarknaden och vill inte ta några risker med dessa pengar. Har köpt lite aktier förut men har egentligen ingen koll men dom har väl följt ungefär index på sthlmbörsen. Har förstått att avanza zero är bra om man inte kan något vidare mycket koll och jag har redan konto där så det kanske vore något? Tänkte börja med att sälja den ena fonden som är värd ca 100'. Ska jag dela upp detta eller köra allt på nån indexfond?

    • popcorn
    • popcorn
    • Anonym
    • Reg. datum: mar 2012
    • Ort:
    • Aktiv i antal ämnen: 1
  2. 2. 2012-03-02 22.43

    Vill du inte ta några risker finns egentligen bara alternativen bankkonto eller penningmarknadsfonder.

    Annars kan du börja med att kolla högre upp på detta forum. Där finns mycket som handlar om det du frågar efter.

    • aromata
    • Anonym
    • Reg. datum: okt 2006
    • Ort: Malmö
    • Aktiv i antal ämnen: 248
  3. 3. 2012-03-06 22.50

    En indexfond kan väl vara bra men jag skulle nog avyttra fonderna om jag var du, och under förutsätning att det inte utlöser alltför mycket i kapitalvinst. Och sedan antingen köpa en liten portfölj eller kanske något investmentbolag.

    • petand
    • Anonym
    • Reg. datum: maj 2010
    • Ort: Bollnäs
    • Aktiv i antal ämnen: 96

Ej inloggad!
För att delta i diskussionen i forumet måste du vara inloggad.

Om vårt forum

Du som deltar i forumet tar själv ansvar för innehållet i det du skriver. Aktiespararna har rätt att ta bort inlägg som är opassande eller som inte följer svensk lag.