Direkt till innehållet ?
Sök i forumet

Fonder, Pension och PPM

  1. 1. 2011-02-24 23.51

    Lätt att bara låta fonderna utvecklas, utan att lägga tid på att se om det går upp eller ner. Också lättast att överlåta till bolagen att bestämma hur pengarna används.
    Men hur bra är det?
    Jag skulle hellre vara en aktiv fondsparare och tycker det känns rätt att få tycka till att min fondförvaltare ska fråga HM på deras bolagsstämma om kläderna tillverkas genom barnarbete. (Folksams hemsida)
    Och sluta spara i fonder som ger dålig utdelning både i plånboken och samvetet :-)

    /liten med naggande god fondsparare

    • Fondsparare
    • Fondsparare
    • Anonym
    • Reg. datum: feb 2011
    • Ort:
    • Aktiv i antal ämnen: 1
  2. 2. 2011-02-26 15.09

    Verkar som du ska sluta med dessa dyra fonder och ta steget till att starta din alldeles egna aktieportfölj i stället. Billigare, bättre och roligare. Sätt igång!

    • petand
    • Anonym
    • Reg. datum: maj 2010
    • Ort: Bollnäs
    • Aktiv i antal ämnen: 69
  3. 3. 2011-04-30 08.41

    Jag håller med petand om att du kan starta en alldeles egen aktieportfölj. Om du inte riktigt vet hur du ska gå till väga kan du helt enkelt gå in på den fonds sida som hur har idag t,ex, Swedbanks Sverige fond där ser du deras fem största innehav. Köp dem och på så vis sparar du in förvaltningsavgiften.Om du vill så gå in på www.aktiespararna.se/halmstad klicka på nyheter från lokalavdelningen leta sedan upp en artikel som heter "Du kan lika gärna göra jobbet själv" och en annan artikel som heter "Andels- kontra Börsorder" Här kan du kanske få en idé om hur du kan komma igång på ett billigt sätt. Kom alltid ihåg att det är du själv som ska ta besluten. En tusen mila färd börjar med ett steg.

    • Ratbike
    • Anonym
    • Reg. datum: sep 2006
    • Ort: Göteborg
    • Aktiv i antal ämnen: 5
  4. 4. 2011-04-30 15.45

    En egen aktieportfölj istället för en fond kräver att du är lite mer långsiktig (kostar courtage att handla) och kan tolerera kraftigare svängningar (aktier rör sig mer än fonder i båda riktningarna) i portföljvärde.

    Vilket som är lönsammast på sikt beror på dig som placerare. Jag själv får bättre lönsamhet med fonder.

    • aromata
    • Anonym
    • Reg. datum: okt 2006
    • Ort: Malmö
    • Aktiv i antal ämnen: 232
  5. 5. 2011-04-30 19.03

    Helt rätt.
    Men det är viktigt att komma ihåg fondavgifternas betydelse för värdetillväxten i ett längre perspektiv. Nedan är ett exempel från Pensionsmyndighetens hemsida;

    "Fondavgiftens betydelse för premiepensionen
    Fondens avgift

    Minskning av premiepensionen
    0,05% 2%
    0,15% 5%
    0,25% 8%
    0,50% 15%
    0,75% 22%
    1,00% 28%
    1,50% 39%
    I tabellen ser du exempel på hur mycket din premiepension minskar beroende på fondavgiftens storlek. Exemplet förutsätter att du sparar till din pension i 33 år, vilket är den genomsnittliga spartiden i premiepensionssystemet."

    Joel Dahlberg menar att;
    "Avkastningen är också utan tvekan det viktigaste för spararen men fondbranschen gör ofta likhetstecken mellan hög avgift och hög kvalitet och det är helt fel. Sambandet mellan bra avkastning och hög avgift är faktiskt obefintligt.

    Sanningen är oftare det motsatta, det är troligare att en fond med lägre avgift ger bättre avkastning än en dyrare fond. Däremot är det så att den bästa aktiefonden i en viss kategori sällan är en lågprisfond men det är en annan sak."

    Det bästa om man gillar fonder är nog att antingen välja en billig indexfond eller en riktigt skicklig förvaltare som med råge slår index år efter år.

    • nicke_s
    • Anonym
    • Reg. datum: apr 2010
    • Ort: Lidköping
    • Aktiv i antal ämnen: 92
  6. 6. 2011-04-30 20.32

    Fondernas avgifter saknar betydelse om du är aktiv och säljer det som underpresterar. Hur du gör den selekteringen kan vi skriva en roman om.

    I allmänhetens tänk är fonder en passiv sparform och aktier en aktiv (och passiv). Jag tror att fondförvaltarna gör allt för att vi ska tycka så eftersom de då tjänar mer avgifter på mindre arbete.

    Min egen uppfattning är precis tvärtom. Fonder, som är gratis att handla med, kan man omsätta ofta medan aktier, som kostar courtage att omsätta, inte kan omsättas alltför ofta utan att dra på sig stora kostnader.

    • aromata
    • Anonym
    • Reg. datum: okt 2006
    • Ort: Malmö
    • Aktiv i antal ämnen: 232
  7. 7. 2011-05-04 20.58

    Hur kan någon tro att fondrnas avgifter saknar betydelse? Tvärtom. Min erfarenhet är att det räcker med en förvånansvärt liten grupp aktier, särskilt om du blandar in några bra investmentbolag i din portfölj, för att få en "egen fond" som matchar proffsens fonder mycket bra.Och det känns mycket bättre att ta både upp- och nedgångar.

    • petand
    • Anonym
    • Reg. datum: maj 2010
    • Ort: Bollnäs
    • Aktiv i antal ämnen: 69
  8. 8. 2011-05-05 09.40

    Vad som händer när du är en aktiv fondplacerare är att det är du själv som förvaltar genom att köpa och sälja fondandelar. Fonderna är dina verktyg och du kan bortse från förvaltningsavgift och fondförvaltarnas skicklighet eftersom du hela tiden väljer fonder som för tillfället går bra (enligt dina egna kriterier). Även "dåliga" fonder går bra ibland.

    Är du en passiv fondplacerare överlåter du förvaltningen till fondbolagen. För detta betalar du en förvaltningaavgift och hoppas sedan att det ska gå bra.

    PETAND
    Jag förstår av ditt inlägg att du placerar på lite längre sikt. Då kan jag förstå din hållning. Men om du är mer aktiv kommer saken i ett annat läge.

    • aromata
    • Anonym
    • Reg. datum: okt 2006
    • Ort: Malmö
    • Aktiv i antal ämnen: 232
  9. 9. 2011-05-14 11.43

    Hur kan man vara aktiv i en aktiefond? Vet man vad som händer
    och sker, och vad fonden innehåller i varje ögoblick?

    • rune_n
    • Anonym
    • Reg. datum: jan 2007
    • Ort: Västra frölunda
    • Aktiv i antal ämnen: 54
  10. 10. 2011-05-14 19.18

    Det är fondförvaltaren som är aktiv i en fond. Om han/hon gör ett bra jobb kommer fonden att gå upp. Gör han/hon ett dåligt jobb kommer fonden att gå ner. Detta under förutsättning att avkastningen är prioritet nummer ett.

    Min uppgift som aktiv småsparare är att kontinuerligt placera i fonder som har förvaltare som gör ett bra jobb för tillfället. Vad de investerar i är inte intressant (för min del) utan det är avkastningen som gäller. Det är ju därför som jag köper fonder överhuvudtaget, för att få bra avkastning.

    Därför kan jag styra över resultatet själv och då kan man säga att jag själv sköter förvaltningen. Då menar jag förvaltningen av portföljen. Inte förvaltningen av fonden.

    • aromata
    • Anonym
    • Reg. datum: okt 2006
    • Ort: Malmö
    • Aktiv i antal ämnen: 232
  11. 11. 2011-05-24 21.28

    Inget elakt menat, men med det som sägs här så tycker t o m jag att vederbörande ska överlåta förvaltningen åt en fond. Läs på lite först och satsa sedan på aktier.

    • petand
    • Anonym
    • Reg. datum: maj 2010
    • Ort: Bollnäs
    • Aktiv i antal ämnen: 69
  12. 12. 2011-05-25 09.21

    "... men med det som sägs här så tycker t o m jag att vederbörande ska överlåta förvaltningen åt en fond ..."

    Det där är lite luddigt skrivit. Du får nog förklara lite tydligare om du vill få någon respons. Jag förstår inte vad du menar ...

    • aromata
    • Anonym
    • Reg. datum: okt 2006
    • Ort: Malmö
    • Aktiv i antal ämnen: 232
  13. 13. 2011-05-25 23.21

    Det är mycket mer begripligt att analysera ett företag jämfört med en fond. Möjligheten till högre avkastning är störst med enskilda aktier. Ex.vis Boliden har investerat en mijard i att smälta elektronikskrot kommer att starta denna nya verksamhet vid årsskiftet. Vidare hade man förra året inkörningsproblem med sin nya malmkross i Aitik. Kommer det att finnas elektronikskrot? Vilka mängder får man ut . Hur kommer metallpriserna att utvecklas.Antalet okända parametrar vad gäller ett företag är mycket färre och framtidsutsikterna därför mera greppbara.Min analys av Boliden överenstämmer faktiskt i nuläget med vissa analytiker att Boliden är köpvärd i nuläget då man även ligger kursmässigt nedpressad Vad gäller fonder är man utlämnad till förvaltarens skicklighet, denna skicklighet tar han betalt för. Om man tittar på våra storbankers Nordenfonder är det vanligt att de går sdom index eller oftast något sämre. Egentligen var det fel att använda ordet skicklighet eftersom de flesta underprsterar men tar betalt ändå.Sverker Olovsson tog för ett år sedan i programmet plus upp hur uselt fonderna presterade samt hur man förskönade resultatet genom att välja spec lyckosamma perioder. Med de resultat som fondförvaltarna genomgående presterade skulle en slumpgenerator fungera lika bra. Jag känner till att några få fonder ibland slagit index men det kan mera ses som undantag. Jag är dock glad att du lyckas hoppa mellan fonderna i rätt tid. Eftersom man ofta kan se att föregående års fond detta år är bland de sämsta så måste jag säga att din förmåga att hoppa till vinnande fonder är beundransvärd.Vill man öka sin avkastning och är det dock min övertygelse att aktier är att rekomendera. Forskning visar att man på 30 år förlorar halva vinsten till avgifter.Eftersom jag mot banker är självisk unnar jag ej dom att sno halva vinsten.

    • Storälgen
    • Anonym
    • Reg. datum: feb 2007
    • Ort: Vilhelmina
    • Aktiv i antal ämnen: 54
  14. 14. 2011-05-25 23.55

    Storälgen

    Tänk bort att en fond kostar förvaltningsavgift. Tänk bort hur en fond presterar mot index. Tänk på en fond som ett instrument eller en produkt som har ett pris som varierar. Tänk att priset inte rör sig slumpmässigt utan i trender.

    Titta på priset (kursen) och lär dig förstå hur trenden rör sig. Agera.

    Förvaltaren förvaltar fonden men du förvaltar din portfölj genom att välja fonder som uppfyller dina krav (fonder som trendar uppåt).

    Hur man hittar trendande fonder är en diskussion i sig men det är du som ansvarar för dina fondval precis som det är du som ansvarar för dina aktieval eftersom det är du som får ta konsekvenserna. Har du en plan köper du vare sig fonder eller aktier slumpmässigt.

    Det är roligt att din analys av Boliden stämmer överens med vissa analytikers analys. Då kan jag upplysa dig om att oavsett vilken analys du gör kommer det att finnas analytiker som har samma uppfattning som dig. Det är så det fungerar. Ingen gång är alla analytiker helt eniga och det kan bli en fälla att lyssna mer på sådana som har samma åsikt.

    Jag ser att du i din beslutsprocess lutar dig mot analytiker och ospecificerad forskning. Förmodligen kommer du på sikt att vinna på att lita mer på din egen självständiga förmåga.

    • aromata
    • Anonym
    • Reg. datum: okt 2006
    • Ort: Malmö
    • Aktiv i antal ämnen: 232
  15. 15. 2011-05-26 00.03

    Hej Aromata har funderat mer på ditt sätt att tidigt utläsa kursrörelser hos en fond. Det är kanske något som du klarar med din kvinnliga inution. Har aldrig intresserat mig för detta.Jag vill inta en något mera ödmjuk inställning efter att ha läst den förra tråden till slut.Varför jag resonerar som jag gör är att jag är en cyniker vad gäller tilltron till bankers rådgivning. Min största förlust var att jag köpte Skandia efter kraftig köprek från banken. Har även en vän som förlorat betydande belopp på att låta banken sköta förvaltningen.Min misstro mot bankers välvilja är betydande. Detta ligger till grund för att jag så kraftigt som möjligt vill bestämma vad som sker med mitt kapital.Som du kanske förstår är jag närmast en typ av värdeinvesterare som köper stabila bolag vid låg kurs samt inkasserar utdelning.Att du lyckas bra gläder mig och jag ber om ursäkt för att jag en tid hyste en misstanke om att du var en bulvan för fondbranchen.

    • Storälgen
    • Anonym
    • Reg. datum: feb 2007
    • Ort: Vilhelmina
    • Aktiv i antal ämnen: 54
  16. 16. 2011-05-26 00.22

    Hej igen att min egen uppfattning sammanfaller med analytiker är mera av en slump.Oftast går jag min egen väg. I Bolidens fall ligger dock kursen ca 14% under års-skiftet. Samt det finns faktorer som talar för att den är köpvärd.Som du kanske minns var mina två tidigare köp mot majoriteten av analytiker Peab för ett år sedan och HM som var säljrek på grund av högt bommullspris vilket ju var självklart nonsens. Med mina erfarenheter är det självklart min egen analys eller oftast intuition som gäller.Att gå mot strömmen kräver mod erfarenhet. När jag vandrade i skogen 08 och börsen rasat sa jag till mig själv SHB kommer ej att försvinna SCA kommer ej att försvinna varpå jag gick hem och köpte för hela mitt tillgängliga kapital.

    • Storälgen
    • Anonym
    • Reg. datum: feb 2007
    • Ort: Vilhelmina
    • Aktiv i antal ämnen: 54
  17. 17. 2011-05-26 10.53

    Det viktiga är att ha en plan och att följa den. Går det inte som du hoppas får du ändra planen. Utan en plan blir det hela ett lotteri och om du vinner vet du inte varför.

    Jag handlar på trend och du på värde. Det du säljer köper jag kanske och tvärtom. Ändå har vi samma målsättning och ändå kan båda lyckas bra. Det är så det fungerar.

    Jag handlar inte på intuition och framför allt inte på kvinnlig sådan. Mina regler är snarare matematiska.

    • aromata
    • Anonym
    • Reg. datum: okt 2006
    • Ort: Malmö
    • Aktiv i antal ämnen: 232
  18. 18. 2011-05-26 22.32

    Sålde alla mina Nokia och Ericsson jan 2000 då de kändes alltför riskabla. Mina Nokia hade då stigit 11 ggr pengarna Huvei kom ju in på banan och hade stöd av Kinesiska staten. Sannolikheten att Eriksson eller Nokia skulle vara bra köp bedömde jag som låg varför jag aldrig ägt dessa aktier under 2000talet.Vad man kallar detta mitt beslut sannolikhetskalkyl intuition eller sunt förnuft bryr jag mig ej huvudsaken att det fungerat. Jag följer noga historisk prestation hos de aktier jag köper eftersom min tes är att vinnare fortsätter att vara vinnare om ej förutsättningarna ändras som hos Nokia och Ericson. Jag har läst om Warren Buffet och tagit till mig hans tänkande. Alltså den långa trenden bör vara stark företaget bör helst ha varit bland de bästa under 5-10år. Kortvarig impopularitet med nedpressad kurs hos ett sådant kvalitetsföretag ser jag som ett köpläge."EX HM för någon mån sedan".Eftersom jag är nybliven pesionär fortsätter jag med det som jag kan.Förmodligen skulle det vara jobbigt för min hjärna att lära nytt nu.Det som förenar våra modeller är att vi båda försöker följa en uppåttrend. Jag gissar att du kortvarigt går ur dina positioner när det är dystert.För att sedan fånga upptrenden. "Kommer att åka till stugan i helgen vi får besök av goda vänner så det blir lite vin på Altanen om vädret tillåter." Trevlig Helg på Er alla.

    • Storälgen
    • Anonym
    • Reg. datum: feb 2007
    • Ort: Vilhelmina
    • Aktiv i antal ämnen: 54
  19. 19. 2011-05-26 23.03

    Av olika anledningar har jag flera portföljer att förvalta. I de flesta är jag just nu investerad till 20%, i resten ligger jag helt utanför. Jag går alltid in stegvis enligt ett visst schema, pyramiding. Som snabbast kan jag gå från 0% till 100% på en vecka. Ser det fortsatt bra ut använder jag mig ibland av belåning.

    Det är en rolig sysselsättning det här "spelet". Målet är att vara nöjd hur det än går. Även om jag skulle tappa två procent innan jag säljer så ska jag även i efterhand komma fram till att jag gjorde det bästa av situationen. Ungefär som en pokerspelare som trots en förlust kan vara nöjd med sitt spel eftersom han inte kan komma på något som han skulle kunna ha gjort annorlunda.

    Trevlig helg i stugan!

    • aromata
    • Anonym
    • Reg. datum: okt 2006
    • Ort: Malmö
    • Aktiv i antal ämnen: 232
  20. 20. 2011-05-27 18.19

    Jag ligger ungefär 50/50 för stunden och likt aromata har jag flera konton som jag valt hantera på olika sätt.

    Min totalfördelning är lite skev när man tittar på respektive konto och att jag just nu befinner mig 50/50 beror på mitt långdiktigas konto som utgör det tyngsta viktmässigt.

    Något som irriterar mig är att jag valt hålla mig till respektive investeringsmodell på vart konto men det stinger se alla dessa möjligheter gå en förbi då ett konto kanske ligger 20% investerat och 80% likvid(faktiskt mitt bästa konto so far i år. Sedan har jag ett annat där jag ligger 80% investerat och 20% likvid och typiskt ser jag möjligheter i detta kontot, Min långsiktiga ligger ca 50/50..

    Jag strävar fortsatt efter någon total jag kan hantera och överblicka det här duttandet fungerar men mediokert och jag vill framåt så renodlandet i större perspektivet fortskrider för min del även om jag inte känner tvång sälja av redan goda aktier. De säljer jag när jag inbillat mig de toppat definitivt.

    Tur för mig man inte har endast ett konto då hade jag kanske blivit lockad på att sätta pengar på utländska företag och med dagens rörelser hade jag förmodligen trost bra aktie kunnat haft minus på grund av valutan!! Något att tänka på tycker jag som för dens skull inte kommer sluta köpa i utländsk valuta :(

    Hoppas mitt nya tänk med ppm ger resultat dvs en stark defensiv metod med iofs begränsad uppsida.

    Jag jobbar på letar efter mitt bästa sätt spara/investera hoppas det går bra för er med era.

    • NRG
    • Anonym
    • Reg. datum: dec 2006
    • Ort: Helsingborg
    • Aktiv i antal ämnen: 625
  21. 21. 2011-05-27 18.25

    Blir soppa sitter försöker trada EUR/USD och posta under tiden tror jag lägger ned projektet bara kollar om jag får rätt då jag trots allt är intresserad av längre positioner och inte alls intresserad ligga på en över en helg utan duktig vinst! Men det är jag vilket inte är ni.

    Ha det bäst, skall göra min scan över minis -möjliga för nästa vecka, noterade volvo nådde kanalbotten och fick en signal...Upp till var o en besluta hur de skall göra jag nämner vad jag ser hoppas ni scannar resten talar om det för oss.

    Skriver säkert något under helgen men det är inga rekomendationer utan mer potentials utifrån de kriterier jag föredrar.

    • NRG
    • Anonym
    • Reg. datum: dec 2006
    • Ort: Helsingborg
    • Aktiv i antal ämnen: 625
  22. 22. 2011-05-28 18.48

    Då jag vet åtminstone Lanjon är intresserad av långsiktiga högavkastare tänkte jag tipsa om en aktie jag själv läste om i veckan. Tyvärr hittar jag just nu inte artikeln men turligt nog har jag noterat namnet på aktien och den har surrat i pallet några dagar utan jag klarat bestämma mig för om jag gillar den eller inte, tekniskt sett hade jag velat den stog lägre i kurs och som alltid med aktier noterade i annan valuta får man kanske förbereda sig på det kanske inte blir så superbra placering.

    Bolaget sysslar med krematorier och kyrkogårdar och har en direktavkastning bortåt 10% beroende på kurs vilkeb har skenat de senaste dagarna.

    http://tmx.quotemedia.com/quote.php?qm_symbol=STON:US

    En annan som rekades på samma ställe var seniorboende men den är jag inte lika intresserad av då jag redan har en annan REIT ser dock inte dum ut.

    http://tmx.quotemedia.com/quote.php?qm_symbol=SNH:US

    • NRG
    • Anonym
    • Reg. datum: dec 2006
    • Ort: Helsingborg
    • Aktiv i antal ämnen: 625
  23. 23. 2011-05-28 22.29

    "Bolaget sysslar med krematorier och kyrkogårdar och har en direktavkastning bortåt 10%"

    Hur coolt är inte det :)

    Tycker dock att det är jobbigt att förhålla sig till valutan, helt klart en av orsakerna att jag inte har några bolag i portföljen som är noterade i annan valuta. Det finns ju många intressanta case annars.

    • lanjon
    • Anonym
    • Reg. datum: feb 2008
    • Ort: Västerås
    • Aktiv i antal ämnen: 164

Ej inloggad!
För att delta i diskussionen i forumet måste du vara inloggad.

Om vårt forum

Du som deltar i forumet tar själv ansvar för innehållet i det du skriver. Aktiespararna har rätt att ta bort inlägg som är opassande eller som inte följer svensk lag.