Välkommen till Aktiespararna!
Vilken uppgift har en börs-revisor vid noteringsprocessen för ett bolag?
I samband med att ett bolag vill bli noterat på Nordenbörsens Stockholmslista inleds en noteringsprocess, i vilken börsen utser en börsrevisor. Revisorn är börsens granskningsman och har till uppgift att granska om bolaget kan godkännas för notering eller inte.
Han/hon ska kontrollera om bolaget klarar noteringskraven som börsen ställer (mer om noteringskraven finns att läsa på http://omxgroup.com/nordicexchange) och om den information som presenteras i prospektet är tillräcklig och uppfyller kraven. Börsrevisorns slutsatser sammanställs sedan i en rapport, med ett ställningstagande till om bolaget kan noteras eller ej.
Ditt namn Din e-postadress
Kompisens namn Kompisens e-postadress
Tack för din rekommendation!
Du måste logga in för att rekommendera.
Du kan bara rekommendera en artikel en gång.
Som medlem i Aktiespararna och Unga Aktiesparare har du tillgång till fri aktiejuridisk rådgivning. Behöver du hjälp, kontakta oss.
Fråga rådgivningen