Scanias IR-chef Per Hillström gav en ingående presentation av bolagets historia och situation i finanskrisens skugga. Längst t.v. lyssnar Christer Sundin, nyvald medlem i ledningsgruppen för Falun/Borlänge.
Foto: Rolf Egil Bergström
Carina Danielsson och Christer Sandin heter de nya medlemmarna i ledningsgruppen. De ersätter Inga-Lill Bergqvist och Viktor Sandin som båda valt att lämna uppdraget. Även Anders Wikén valdes in som ordinarie ledamot efter att under året varit adjungerad. Årsmötet avslutades med att Nils Ståhl avtackade Elisabeth af Geijerstam och Maria Jalkenäs som nu lämnade valberedningsarbetet som de ansvarat för i många år med var sin ”falujungfru” av senaste modell. Till ny ledamot i valberedning utsågs Alexandra Bennström. Ytterligare en ledamot kommer att utses senare av ledningsgruppen i samråd med Alexandra.
Scania har gett vinst sedan 1934
Efter årsmötet presenterades Scania av bolagets IR-chef Per Hillström. Han inledde med att kort teckna Scanias historia.
- 1891 grundades Vabis som 1911 fusionerades med Scania. 1948 var ett annat viktigt år för bolaget som då fick generalagenturen för Volkswagen. Företaget har varit mycket framgångsrikt och inte haft ett enda förlustår sedan 1934, men trots det dröjde det till 1995/96 innan bolaget börsnoterades och då som ett fristående Scania.
Per Hillström gav sedan en utförlig beskrivning av bolagets affärsidé och utveckling fram till idag med det framgångsrika modulkonceptet. (Du kan se hans bildpresentation genom att dubbelklicka på länken "Scania.pdf" längre ned på sidan. En fristående videointervju med honom finns också att ta del av där det framgår att Scania i hög grad påverkas av den pågående finanskrisen.)
Teaterchef var ”hemlig gäst”
Traditionen bjuder att årsmötet också har en ”hemlig gäst”, oftast inom kulturområdet. Så ock nu!
Dalateaterns chef Gugge Sandström var årets överraskning och han kunde se tillbaka på ett mycket framgångsrikt år för länsteatern som endast har fyra fasta skådespelare. Icke desto mindre ha man under hösten genomfört Dalateaterns största satsning genom tiderna med musikalen ”Spelman på taket”.

Dalateaterns chef Gugge Sandström gav en engagerande
bild av arbetet på en liten länsteater med stora ambitioner.
Foto: Rolf Egil Bergström
Unik beläggning
- Vi har haft 97 procents beläggning på föreställningarna som måste sägas vara unikt i sammanhanget. Genom att samarbeta ,med DalaSinfoniettan, lokala sångare, dansare och musiker lyckades vi med projektet. Bidragande till succéen har också varit spelplatsen, Magasinet i Falun, där vi också kunde bjuda på en unik miljö med restaurang och bar med fullständiga rättigheter, sa Gugge Sandström.
- Från början hade vi tänkt att ge föreställningarna på Stadsteatern i Folkets Hus men av ekonomiska och praktiska skäl sprack det, vilket vi i efterhand kan vara tacksamma för. Det var nämligen då som idén om att få Magasinet som spelplats föddes.
Strindberg på Hellmansö
Nu väntar ett nytt spännande teaterår med pjäsen ”Under hallonbusken” skriven av Maria Blom, faludramatikern som skrev succepjäsen och bilmen ”Masjävlar”.
- 2012 är ju också 100 år efter August Strindbergs död och hans dramatik kommer att spelas runt om i Sverige under året. Dalateatern kommer i sommar att göra en spännande uppsättning som friluftsteater av Hemsöborna på Hellmansö i Runn pch därefter turnera runt om i Dalarna med den på olika inomhusscener, berättade Gugge vidare.
Det blev en inspirerande stund med en mycket engagerande och entusiastisk teaterchef som säkert lockar många till nya teaterbesök under 2012.
- Ett spännande år väntar även medlemmarna i Aktiespararna Falun/Borlänge 2012, men det återkommer vi till i januari, sa Nils Ståhl efter att ändå ha lyft lite på förlåten under kvällens inledande årsmöte.