Stora Aktiekvällen i Falun/Borlänge lockade rekordpublik.
Foto: Rolf Egil Bergström
Som vanligt vid Falun/Borlänges Stora Aktiekvällar fanns ett stort antal utställare på plats bl a SSAB, Lundin Mining, Nordic Iron Ore, Kopparberg Mineral, Dannemora Mineral, Grängesberg Iron, Endomines, och Mineral Invest International alla inom sektorn gruvor och metaller. Dessutom fanns, Södra Dalarnas Sparbank, Aktiespararna + UA och Tallink Silja med i utställningshallen.
Nygamla gruvsatsningar i Dalarna
Publiken fick bra tillfällen att informera sig om de olika gruvsatsningar som just nu genomförs bl a i Dalarna. Långt gångna planer finns på att åter öppna både Blötberget och Håksberg som lades ned 1979. Nordic Iron Ore med tidningsfamiljen Bengtson som huvudägare står för de satsningarna där tankarna på gruvbrytning under sjön Väsman väckt stor uppmärksamhet i media. Går allt enligt plan hoppas man på en börsintroduktion på First North-listan under nästa år.
Grängesberg, Garpenberg och Dannemora är andra gruvor i mellansverige som är på väg mot en ny brytningsera.
Kinas snabba utveckling
Inne i konferensaulan bjöds på ett späckat program med sju intressanta genomgångar av läget för svensk gruv och metallindustri. Som ett mantra under hela kvällen återkom Kina i de olika redovisningarna. Det är uppenbart att man har fokus inriktat mot den snabba utveckling som vi ser i Kina. Från flera håll gavs intressanta exempel på hur snabbt det går.
Jernkontorets VD Bo-Erik Pers pekade som exempel på utvecklingen när det gäller bilar.
- I Japan tog det 30 år för bilparken att växa från 0 till 14 miljoner bilar. Kinas tillväxt har varit från 0 till 20 miljoner bilar på endast 10 år!!! Det ger en uppfattning om vilken snabb utveckling som nu sker i Kina. Det är detta vi ska ha i åtanke när vi planerar för svensk metall och gruvindustri under de närmaste åren. Hela den kinesisk infrastrukturen byggs just nu ut i en rasande fart, sa Bo-Erik Pers. Han pekade också på att 45 procent av allt stål idag produceras och förbrukas i Kina och att behovet växer.
Satsning på naturvetenskapliga studier krävs
- Om 40 år har sannolikt jordens befolkning ökat från 7 miljarder i dag till 8 – 11 miljarder, sa han och ansåg också att vi i Sverige måste fortsätta att satsa på nischprodukter av hög kvalitet och fick instämmande av övriga deltagare. Men det kräver att vi kan lyckas med att attrahera svenska ungdomar att satsa på naturvetenskapliga studier.

Lena Sundin från SSAB visar specialstålets hållfasthet för
intresserade besökare.
Foto: Rolf Egil Bergström
Specialprodukter från svensk metallindustri
Från metallindustrin medverkade SSAB:s Catarina Ihre, ansvarig för Investor Relations och Ovakos finansdirektör Marcus Hedblom. Både underströk just hur viktigt det är för de svenska företagen som ändå är små i ett globalt perspektiv att satsa på specialprodukter med hög kvalitet.
- Vi ligger i främsta ledet när det gäller material för t ex kullager men vi är övertygade om att kineserna ligger oss hack i häl och därför måste vi hela tiden ha siktet inställt på att utveckla nya produkter och metoder, sa Marcus Hedblom.
Tillväxten i Kina avtar
Analytikern och journalisten Per Lindvall från webbtidningen E24 var siste man ut när det gällde presentationerna. Han hade en något mer skeptisk syn på utvecklingen i Kina och såg att man har många problem att brottas med och att den snabba tillväxten nu visar klara tendenser på att avta, vilket naturligtvis även påverkar den svenska exportindustrin som nu framför allt har att brottas med en minskad efterfrågan till följd av den europeiska finanskrisen.
Paneldebatt
I den efterföljande paneldebatten deltog Bo-Erik Pers, Jernkontoret; Mikael Staffas, Boliden; Catarina Ihre, SSAB; Marcus Hedblom, Ovako; Christer Lindqvist, Nordic Iron Ore och Per Lindvall, E 24. Även publiken fick vara med och ställa frågor till panelen.
Omdömena efter kvällen var mycket positiva från såväl publik som medverkande vilket naturligtvis gladde Nils Ståhl, vilken som vanligt lagt ned ett oerhört gediget arbete för att få allting att klaffa.
- Nu börjar planeringen av Stora Aktiekvällen 2012 med ambitionen att den ska bli lika publikdragande. Vad temat blir är ännu inte bestämt men idéer finns redan.....!
Här nedan kan du se ett videoreportage från utställningen !
Du kan också ta del av några av de bildpresentationer som gjordes under kvällen genom att dubbelklicka på någon av länkarna längre ned!