Storåkers bästa strategitips

Gjort den ena dåliga affären efter den andra? Nu kan du bli en vinnare. Nicklas Storåkers, VD på Avanza, berättar om sina egna investeringsstrategier.

Niklas Storakers, VD Avanza

Vilken process går du igenom när du investerar i aktier?

- Jag köper bara aktier i bolag som jag förstår. Det viktigaste tycker jag är att förstå hur pass konkurrenskraftiga bolagets produkter är och hur lätt det är för konkurrenter att kopiera bolaget. Sedan tittar jag naturligtvis på lönsamhet och tillväxt. Sist, och allra viktigast är ju att titta på värderingen. Helst köper jag aktier på mycket lång sikt. Den bästa investeringshorisonten tycker jag är oändlig.

Hur ser du på marknaden idag?

- Om man köper aktier idag så är jag övertygad om att det kommer visa sig vara en bra affär på fem års sikt. Däremot tror jag inte börsen kommer gå upp så mycket under de närmaste sex månaderna, då det finns risk för ytterligare fördjupning av konjunkturnedgången. Sedan kanske det kan ljusna på börsen.

Vilka råd skulle du vilja ge Stock Magazines läsare?

• Köp bara aktier i bolag som du förstår.

• Undvik att ryckas med när det blir masshysteri på börsen.

• Sprid riskerna.

 

Kommentera

Logga in

Författare: André Heggli

Gör om, gör rätt

Gjort den ena dåliga affären efter den andra? Nu kan du bli en vinnare. Andreas Serrander, VD på nätmäklaren Aktieinvest, berättar om sina egna investeringsstrategier. Läs mer

Vägen till miljonerna

Gjort den ena dåliga affären efter den andra? Nu kan du bli en vinnare. Per H Börjesson, grundare av investmentbolaget Spiltan AB och författare till boken ”Så kan alla svenskar bli miljonärer”, berättar om sina egna investeringsstrategier. Läs mer

Platinapartner

  • Holmen

Guldpartners

  • Dagens Industri
  • Aktieinvest
  • Nordnet
  • JP Morgan

Silverpartners

  • Affärsvärlden
  • Veckans Affärer

Annons

Banner fallback

Annons

Banner fallback

Annons

Banner fallback