Samhället tjänar på att ge överskuldsatta tidig hjälp

Tidiga insatser från den kommunala budget- och skuldrådgivningen skulle kunna minska risken för att överskuldsatta hamnar i ett socialt utanförskap. Den slutsatsen drar nationalekonomen Ingvar Nilsson i en ny forskningsrapport.

Ingvar Nilsson har på uppdrag av Konsumentverket granskat vad utanförskap kostar samhället och vilka vinster som finns att göra med en väl utbyggd kommunal budget- och skuldrådgivning.

– Rapporten visar vilken viktig verksamhet budget- och skuldrådgivning är. Här hjälper man konsumenter som hamnat i kläm samtidigt som arbetet är lönsamt ur ett samhällsekonomiskt perspektiv, säger Gunnar Larsson, Konsumentverkets generaldirektör och KO (konsumentombudsmannen).

Det är i dag kommunerna som svarar för resurserna till budget- och skuldrådgivningen. Det är dock framför allt i försäkringssystemet som de största besparingarna görs. Även landstingets vuxenpsykiatri och allmänsjukvård, samt arbetsförmedlingen, rättsväsendet med flera har mycket att tjäna.

 

Kommentera

Logga in

Författare: Carin Fock

Vad händer om du inte betalar?

Stoppa inte huvudet i sanden om du inte kan betala dina skulder. Väntar du för länge kan det få konsekvenser i flera år. Följande händer om du inte betalar. Läs mer

Lokala aktiviteter

» Till aktiviteter

Senaste foruminlägg

  • 2012-05-24
    En skön sovtimme förslösad blir segt på jobbet...
  • 2012-05-19
    &qout;Att använda automatisk stoploss på...
  • 2012-05-18
    Hej! Jag läser en kurs där jag fått uppgift att...

Senaste kommentarer

  • 2012-05-14
    Hej alla! Nästa kurs i Stockholm kommer att ta...
  • 2012-04-11
    Vill bara påpeka en sak. Tänk på hur du...
  • 2012-04-03
    Den publicerades 2010-12-10.

Platinapartner

  • Holmen

Guldpartners

  • Dagens Industri
  • Aktieinvest
  • Nordnet
  • JP Morgan

Silverpartners

  • Affärsvärlden
  • Veckans Affärer

Annons

Banner fallback

Annons

Banner fallback

Annons

Banner fallback