Stockpickning ger guldläge

Tangentfonden är den Sverigefond som presterat bäst det senaste året. Förvaltaren Daniel Lindqvist förklarar framgången med så kallad stockpickning, en metod som innebär att man väljer aktier utifrån vissa uppsatta kriterier med målet att generera högre avkastning än genomsnittet.

Daniel Lindqvist

I augusti 2009 hade Tangentfonden upplevt en värdeökning på nästan 72 procent, medan OMX-index låg på drygt 33 procent sedan årsskiftet. Fondförvaltaren Daniel Lindqvist, Tangent Asset Management, menar att en stor del av den börsuppgången berott på bättre insikt och förståelse för orsakerna bakom den finansiella krisen.

– Nu är korten på bordet, alla vet vad som har hänt. En stor stimulans är att hedgefonder som har varit låginvesterade vill öka sina innehav, samt att vanliga fonder får inflöden, nu när börsen vänt. Enda möjligheten till en markant nedgång härifrån är om orsakerna bakom finanskrisen varit felbedömda ur någon aspekt, säger Daniel Lindqvist.

Tangentfonden är en liten fond som fokuserar på små och medelstora bolag i Sverige genom en så kallad Bottom Up -analys, som först tittar till marknadsläget och sedan till den enskilda aktiens potential. Tangentfonden har endast 20 bolag i sin portfölj och består av hälften långsiktiga innehav och hälften mer spekulativa.

I år finns cirka 60 miljoner under förvaltning men förhoppningen är att nå upp i 500 miljoner.

– Jag är väldigt hoppfull inför framtiden, säger Daniel Lindqvist. Det finns mycket torrt krut kvar!

Kommentera

Logga in

Författare: Christopher Jonsson

Lokala aktiviteter

» Till aktiviteter

Alfa och beta - skillnaden mellan vinst och vinst

Under de senaste åren har aktiv fondförvaltning blivit hårt kritiserat, då det uppdagats att passiv förvaltning ofta genererar lika stor genomsnittlig avkastning. Som resultat har alltfler fondbolag gått över till att indexera sina fonder. Är den aktiva förvaltningen utdöende? Och vilka placeringsstrategier har framtiden att erbjuda? Läs mer

Platinapartner

  • Holmen

Guldpartners

  • Dagens Industri
  • Aktieinvest
  • Nordnet
  • JP Morgan

Silverpartners

  • Affärsvärlden
  • Veckans Affärer

Annons

Banner fallback

Annons

Banner fallback

Annons

Banner fallback