Utdelningen - spararens bäste vän?
Upp, ner och sidlänges. I finanskristider kan det vara lätt att stirra sig blind på dramatiska aktiekurser. Vid ett långsiktigt sparande kan det dock vara utdelningarna som skapar förmögenheten. Lär dig använda direktavkastningen i din investeringsstrategi.
Ibland behöver det inte vara så komplicerat. En av de vanligaste aktiestrategierna går ut på att investera långsiktigt i bolag med hög direktavkastning. Lätt som en plätt.
DET FINNS EGENTLIGEN fem olika sätt för ett börsnoterat företaget att ge ett mervärde åt dig som aktieägare. Det första sättet är det som de flesta tänker på i första hand; att aktien stiger i värde och du kan sälja den med vinst. Därefter har vi de metoder som företaget själv förfogar över; företagets kassa kan användas för att köpa tillbaka aktier på den öppna marknaden eller för att skapa inlösenprogram där aktieägarna kan lösa in sina aktier. Dessutom kan företaget dela ut aktier i de bolag de själva äger till aktieägarna, alternativt dela ut utdelning per aktie till aktieägarna per aktie till aktieägarna.
NÄR AKTIEUTDELNINGEN för en aktie sätts i relation till den aktuella börskursen får man direktavkastningen, som anges i procent. Om till exempel en aktie som värderas till 100 kronor på börsen ger en utdelning på 8 kronor blir direktavkastningen 8 procent. Ju större vinst företaget gör i förhållande till aktiekursen, desto större bör även aktieutdelningen bli. Lönsamma företag värderas därför högre än mindre lönsamma.
HUR MÅNGA KRONOR av vinsten som ska delas ut som utdelning till aktieägarna föreslås av styrelsen och godkänns av aktieägarna på bolagsstämman. Den kan aldrig höjas av aktieägarna på bolagsstämman, bara godtas eller sänkas. Vidare måste man för att få utdelning äga aktien på avstämningsdagen, denna dag äger rum efter bolagsstämman, vanligtvis på våren eftersom de flesta bolagsstämmor som aktieägarna är kallade till äger rum då. Om man däremot köper utländska aktier, till exempel amerikanska aktier kan det fungera annorlunda eftersom det i USA finns företag som delar ut utdelning kvartalsvis.
Tryggare bolag = troligare utdelningar
TRADITIONELLT BRUKAR man säga att utdelning är vanligare i mogna och stabila branscher där kassaflöden och vinster inte fluktuerar så mycket och där företaget inte behöver återinvestera pengar i dyr forskning, utrustning eller fabriker. Exempel på sådana branscher är konsumentprodukter, läkemedel, finans, energi exkluderat råvaror och till viss mån verkstad, i alla fall i Sverige. Till denna kategori bolag skulle man även kunna räkna investmentbolagen vars affärsidé bland annat är att äga aktier i bolag som ger utdelning varav huvuddelen de sedan slussar vidare till sina aktieägare.
DET FINNS EN HEL investeringsfilosofi uppbyggd kring utdelningsinvestering. Mest känd förespråkare för denna skola är Geraldine Weiss som skrivit böckerna ”Dividends Don't Lie: Finding Value in Blue-Chip Stocks” och “The Dividend Connection: How Dividends Create Value in the Stock Market”. De bygger båda på temat att man kan använda ett företags utdelning för att hitta fundamental styrka, men också för att avgöra ett företags fundamentala värde genom att köpa aktier när direktavkastningen är hög och sälja när den blir låg eller minskar.
ETT EXEMPEL PÅ en svensk investerare som tittar mycket på utdelning är ”Aktiestinsen” Lennart Israelsson. För honom är direktavkastningen eller utdelningen ett mycket viktigt kriterium när han investerar i ett företag. De andra kriterierna är stabilitet, stor kassa och stark historisk utveckling. Eftersom han behåller aktierna under mycket lång tid, ibland för evigt, återinvesterar han den utdelning han får i nya aktier. På så sätt får han mer aktier som i sin tur betalar mer utdelning, alltså den klassiska ”ränta-på-ränta”-effekten. Det Aktiestinsen tittar efter och äger är företag som, likt SCA, dels haft utdelning varje år sedan börsintroduktionen på 1950-talet och dessutom höjt den varje år. Sandvik är ett liknande exempel, de har inte sänkt sin utdelning sedan 1983. Nu blev tyvärr båda bolagen tvungna att sänka utdelningen 2009, men det finns liknande företag som inte behövt göra det.
Varierande dragningskraft
ENLIGT PATRIK GUSTAVSSON, förmögenhetsrådgivare på Ålandsbanken, är den här strategin med utdelningsaktier speciellt populär bland olika typer av stiftelser vars mål är att ha utdelningsbara medel tillgängliga. Han menar dock att strategin även fungerar för privatpersoner, men att utdelningarnas attraktionskraft för investerare varierat mycket över åren
- Populariteten hos aktier med utdelning har gått i vågor, på 1980-talet var det helt ute, men de senaste åren har vi sett ett förnyat intresse även bland privatpersoner, menar Patrik Gustavsson.
DOCK SKA MAN INTE stirra sig blind på endast utdelningen. Gustavsson menar att man får det absolut bästa resultatet om man sprider ut aktierna med hög utdelning över flera olika branscher enligt en klassisk riskspridningsmodell. Det gäller dessutom att vara försiktig, och uppmärksam på företag som alltid betalar stora mängder pengar i utdelning, och att dessa utdelningar alltid är motiverade. Stora utdelningar lockar ofta till sig en viss typ av investerare. Oftast är dessa investerare enbart intresserade av företaget ur en aspekt, det vill säga just utdelningen. Det är ofta institutionella investerare som av förvaltningstekniska skäl måste överge företaget om utdelningen sänks eller uteblir något år. På så sätt skapas risk för aktieägarflykt, något som man måste vara medveten om.
ÄVEN OM UTDELNINGAR gör aktieägarna glada, är det inte alltid det bästa för företaget. Om ett bolag kan få bättre avkastning på sina vinster än vad du som aktieägare kan efter skatt på utdelningar, bör alltså pengarna stanna i bolaget. Ett intressant exempel är Volvo som i våras på grund av sin utdelningstradition föreslog en utdelning på 2 kronor per aktie (sammanlagt 4 miljarder kronor) när företagets vinst endast bestod av 800 miljoner och biljätten dessutom var tvungen att göra grova nedskärningar för att överleva finanskrisen.
Långsiktigt guldkorn
SLUTSATSEN MAN KAN DRA är att det inte finns några genvägar, varken när det gäller investeringar i allmänhet eller i företag som betalar hög direktavkastning. I många fall säger en hög utdelning något om företaget som marknaden förbisätt och som kan vara värt att som individuell investerare att ta en närmare titt på. Samtidigt kan man även säga att det bör höjas ett varningens finger för att som investerare enbart titta på ett företags direktavkastning.
DET FINNS TROTS ALLT en rad fördelar med utdelningsaktier, speciellt om man har ett långskitigt perspektiv på sitt sparande. Om man under ett helt liv ackumulerat tillräckligt mycket högavkastande utdelningsaktier har man en mycket stabil extra inkomst vid pensionen.

Att tänka på vid en utdelningsinvestering
1 Titta efter utdelningstillväxt - Vad har företaget för utdelningspolicy? Denna information finner man i bolagets årsredovisning. Titta också på historiken genom att gå tillbaka och titta i tidigare årsredovisningar.
2 Vinster och kassaflöden driver utdelningar - Titta alltid på företagets affärsmodell och intjäningsförmåga, inte bara på utdelningen. Leta efter företag med förutsägbara stabila kassaflöden, kassaflödet bestämmer utdelningen i slutändan.
3 Undvik framtidens förlorare - Företag som trots att de ger hög utdelning agerar på krympande marknader utsatta för mycket hård konkurrens, alternativ är irrelevanta på grund av ny teknik eller konkurrens. Titta på hur företagets marknad kommer att se ut på 5, 10 eller 15 år.
4 Styrka i utdelning är ofta men inte alltid styrka i balansräkning - Företag som ständigt ökar utdelningar har ofta en underliggande styrka även i balansräkningen. Men så behöver inte alltid vara fallet, titta även på skuldsättningen och om företaget verkligen klarar av att finansiera utdelningen.
5 Följ proffsen - I många fall kan det vara intressant att leta oupptäckta företag med lågt institutionellt ägande. Men med en investeringsfilosofi baserad på direktavkastning är det dock en fördel eftersom de stora institutionerna äger företaget just på grund av den höga stabila utdelningen.
Se upp med!
a) Företag med hög utdelning som de egentligen inte har råd med Om det verkar för bra för att vara sant är det antagligen det. Kassaflöde och likviditet bestämmer utdelningen i slutändan, inte vad ledningen eller aktieägarna vill ha.
b) Köp och behåll är inte samma sak som köp och glöm bort - Man måste följa innehaven noga, läsa delårsrapporter och titta på vad styrelsen föreslår för utdelning till bolagsstämman.
Av: Emil Lärke Bredung