VD-bloggen: Världens rikaste kvinna

Bland de svenska börsbolagen finns det fler verkställande direktörer som heter Jörgen än vad det finns kvinnliga sådana. Helen Silvander resonerar kring hur nätverken styr finansbranschen och varför du inte vet vem världens rikaste kvinna är.


”Nämn några av världens rikaste män”. Den frågan ställde jag några vänner tidigare i veckan. Svar som Warren Buffet, Ingvar Kamprad och Bill Gates var snabba att komma upp på tal. ”Nämn några av världens rikaste kvinnor”. Tystnad. Efter ett tag kom gissningar som Christina Stenbeck, Oprah Winfrey och Madonna, men ingen av de nämnda kommer ens in bland topp tio-placeringarna. Om man tittar på listan över världens rikaste kvinnor ser vi att de har mycket gemensamt med sina manliga motsvarigheter; de äger företag, de driver företag och tydligen på ett ganska framgångsrikt manér dessutom.  Hur kommer det då sig att vi inte har någon koll på vilka de är? Eller ens vet att en svenska ligger på fjärde plats?


Lagstifta ett nytt beteende?

I dagarna flaggade Socialdemokraternas partiledare Mona Sahlin om att det blir lagstiftning om könskvotering i bolagsstyrelser år 2012 om de rödgröna vinner valet. Även Moderaterna menar på att de vill se en fördubbling av andelen kvinnliga styrelseledamöter, där partisekreteraren Per Schlingmann menar att en lag annars kan komma att träda i kraft under 2014, även om ambitionen är att kunna åstadkomma bättre könsfördelning utan lagstiftning och reglering.

Frågan om staten verkligen ska lägga sig i vilka personer privatägda företag har i sina styrelser har varit en minst sagt omdebatterad sådan. Malcolm Fallenius, organisationsutvecklare på augustochlotta.se menar att hela kvoteringsdebatten är något löjlig idag eftersom kvotering redan sker – för män – och att en tillfällig lagstiftning skulle vara på sin plats för att skapa incitament för framtiden. Andra röster, som bland annat Saabs vice VD Lena Olving, nyligen utsedd till Sveriges mäktigaste kvinna, menar att en lagstadgad kvotering endast skulle frånta ansvaret från de män och kvinnor som faktiskt behöver ändra på sitt invanda diskriminerande beteende.


Fler Jörgen än kvinnor

Att en förändring måste ske står dock klart. Av Stockholmsbörsens 246 bolag är det idag endast 4 stycken som har kvinnliga verkställande direktörer. Fyra stycken. Fyra. Färre än antalet fingrar på en hand. Och färre än antalet börs-VD:ar som heter Jörgen. (Se Veckans Affärers Anders-index) Frågan är bara hur?

Många jämställdhetsforskare menar att själva bakgrunden till ojämnställda förhållanden har skiftat från tidigare uppfattningar om att kvinnor ”inte kan” till att nätverken styr handlingarna och att man väljer det man känner igen. Är man van vid att se en viss typ av framgångsrecept, väldigt ofta svensk manlig högutbildad ekonom, bildas förutsättningen att det är den typ av attribut som krävs för att faktiskt nå framgång.


Alla dessa listor

Kanske är det därför som det på senare tid skapats så många listor för att ranka kvinnliga mästare, inte för att visa att kvinnor kan lyckas, utan mer för att lyfta faktumet att det finns så många entreprenöriella, intelligenta kvinnliga vinstmaskiner som annars aldrig ser strålkastarljuset. Ungefär som världens rikaste kvinnor.

Världens rikaste kvinna heter Christy Walton som äger världens största detaljhandelskedja; Wal-Mart. Hennes förmögenhet uppgår till 22,5 miljarder dollar, motsvarande 162 miljarder kronor. Som fjärde rikaste kvinna hamnar svenska Birgit Rausing, Tetra Laval, med en förmögenhet på 13 miljarder dollar, motsvarande 94 miljarder kronor. Se topp tio-listan här.

Kommentera

MrDoctor

Ort: Södertälje
Antal inlägg: 0

2010-04-02 12:12

Grymt bra blogg! You go girl!

andre.h

Ort: Uppsala
Antal inlägg: 4

2010-03-18 12:11

Tror Christy Walton är en del aktier i Walmart, inte hela bolaget. :)

Logga in

Senaste kommmentar

Grymt bra blogg! You go girl!

Författare: Helen Silvander

VD-bloggen: Den farliga optimismen

Läs mer

Platinapartner

  • Holmen

Guldpartners

  • Dagens Industri
  • Aktieinvest
  • Nordnet
  • JP Morgan

Silverpartners

  • Affärsvärlden
  • Veckans Affärer

Annons

Banner fallback

Annons

Banner fallback

Annons

Banner fallback