Värdebolag - så känner du igen dem

Risk är inte något som alla vill utsätta sig för när man ska tjäna pengar på sina pengar. För att veta hur man ska placera är det bra att vara uppmärksam på vilka typer av företag som finns tillgängliga. Det talas om tillväxtbolag och värdebolag. Stock Magazine reder ut begreppen.

Börsbolagens aktier är olika riskfyllda beroende på om de redan genererar hög avkastning eller förväntas öka sina intäkter kommande perioder. Ett sätt att skilja på bolagens aktier är att dela in dem i olika kategorier.

Den växande aktien

Ett bolag med en förväntad hög tillväxt kallas tillväxtbolag. Bolaget har en högre förväntad tillväxt än marknaden i genomsnitt och värderas följaktligen högre än snittet. Det mest använda värderingsmåttet på aktier är P/E-talet som indikerar hur mycket bolaget värderas per intjänad krona. Ett bolag med högt P/E-tal förväntas göra stora vinster. För ett högt värderat bolag får investeraren betala ett högt aktiepris på grund av vinsterna företaget förväntas generera. En lägre värderad aktie blir således billigare för investeraren sett till den vinst företaget får in.

Inte sällan definieras en tillväxtaktie av ett högt P/E-tal. Finansanalytiker Peter Malmqvist anser dock att man bör titta på värderingen av aktien över en längre tid.

– Om ett företag har ett högt P/E-tal, i alla fall i ett par tre år, skulle det kunna tjäna som en definition av en tillväxtaktie. En tillväxtaktie som tappar luften, i form av att bolaget inte lever upp till marknadens förväntningar på resultat, kan dock vara bland det sorgligaste man kan äga. Sjunkande vinster i ett företag med en högt värderad aktie slutar nämligen ofta i en brant kursnedgång, varnar Malmqvist.

Den stabila aktien

Värdeaktien, ett begrepp som Benjamin Graham anses ha myntat och som Warren Buffett länge investerat framgångsrikt i, har oftast följande egenskaper: vinsten ska vara stabil över tid genom konjunkturcykler, den ska ha lägre värdering än aktiegenomsnittet och gärna en god och stadigvarande utdelning. Malmqvist lägger gärna till ytterligare en dimension till begreppet värdeaktie för att kunna inkludera alla aktier som inte är tillväxtaktier.

– Jag skulle vilja säga att det finns två typer av värdeaktier; cykliska, som till exempel Boliden och Volvo, och ocykliska, som till exempel TeliaSonera och Swedish Match. De flesta aktierna på Stockholmsbörsen är värdeaktier. Tillväxtaktier är en bristvara men det finns några enstaka sådana på respektive börs, säger Peter Malmqvist.

Cykliska och ocykliska värdebolag

I högkonjunkturer, när bolagen tjänar bra, går börsen upp. I lågkonjunkturer, när det går sämre för bolagen, går börsen ner.

Vissa bolag erbjuder produkter eller tjänster som är mer konjunkturkänsliga än andra. De kallas cykliska bolag och det ekonomiska klimatet får större genomslag på bolagens intäkter. I lågkonjunktur sparas det mer och konsumeras mindre, vilket försämrar bolagens resultat, framförallt de cykliska bolagens.

Ocykliska bolag, å andra sidan, säljer produkter som efterfrågas oavsett konjunkturläge, som exempelvis läkemedel och livsmedel. Därför är de bolagen mer stabila än cykliska. Oavsett upp- eller nedgång blir svängningarna, som korrelerar med konjunkturen, störst i en cyklisk aktie jämfört med en ocyklisk.

De klassiska värdebolagen ingår alltså i de stabila, ocykliska bolagen i den här uppdelningen.

Riskmått

Eftersom stabila, eller ocykliska bolag, är tryggare än cykliska bolag är bolagsrisken generellt lägre. Därför kan de klassiska värdebolagen benämnas defensiva medan cykliska värdebolag och tillväxtbolag ses som aggressiva.

Riskmåttet vi använder indikerar hur mycket bolagets aktiekurs svänger, vilket kallas för aktiens volatilitet. Stora svängningar, som innebär hög volatilitet, ökar risken för stor negativ avkastning men ökar samtidigt chansen till stor positiv avkastning. Investerarens preferenser avgör om man slutligen investerar i mer eller mindre riskfyllda bolag.

– Stabil vinstutveckling hos storbolagen ger en stabil kursutveckling. De allra flesta som pratar om värdeaktier och värdebegreppet syftar på väldigt stabila bolag. Definitionen av en värdeaktie framhålls ofta som en aktie med ett lågt P/E-tal, men det är enligt mig inte en tillräcklig värderingsgrund. Om den här definitionen skulle gälla, hade gruvbolaget Boliden år 2007 liknat en stabil värdeaktie med ett P/E-tal på mellan tre och fem med dåvarande vinstprognoser (bolaget värderas 3-5 gånger sina vinster). Men ingen skulle ju egentligen ha betraktat Boliden som en stabil värdeaktie eftersom den i högsta grad är en cyklisk aktie, förklarar Malmqvist.

Värderingsmått

Eftersom P/E-talet indikerar hur mycket ett företags aktie kostar per intjänad krona, blir nyckeltalet ett mått på hur dyrt eller billigt bolaget är jämfört med andra bolag (så länge bolaget går med vinst, annars blir P/E-talet negativt). Vi kan använda oss av talet för att jämföra bolag inom samma bransch. Ju högre P/E-tal, desto högre ställda förväntningar har marknaden på bolaget eftersom de satt ett högre pris på bolagets aktie. Om vi tycker att talet är för högt anser vi att bolaget är övervärderat, medan om det tvärtom är för lågt så är bolaget undervärderat. Naturligtvis vill vi köpa de billiga bolagen och sälja de dyra. Men det kan finnas andra anledningar till varför en aktie är billig, exempelvis att företagets utsikter är riktigt dåliga.

Vinsterna används ofta olika i värde- respektive tillväxtbolag. Tillväxtbolagen vill investera pengar för att kunna växa, medan värdebolagen snarare delar ut pengarna till aktieägarna. Utdelningen kan mätas relativt aktiekursen och då får vi ut bolagets direktavkastning. En utdelning på fem kronor per aktie med en aktiekurs på 100 kronor ger en direktavkastning på fem procent. Två saker kan få direktavkastningen att stiga, antingen en ökning av utdelningen eller så sjunker aktiekursen. Om ett bolag har en hög direktavkastning är aktiekursen alltså relativt låg. På så sätt kan vi också använda ett bolags utdelning som ett nyckeltal i sökandet efter värde i billiga aktier.

Våra kategorier

Den klassiska värdeaktien tillhör alltså ett bolag med stabil intjäning över konjunkturer, lägre värdering än genomsnittet, en god utdelning och en relativt låg risknivå. Cykliska värdebolag drar upp risken med sin volatila karaktär. Tillväxtaktier är de mest riskfyllda med höga värderingar.

– De flesta bolag ligger dock mellan börsens ytterligheter, avslutar Peter Malmqvist.

Så här får vi fram ett P/E-tal:

(engelska: price-to-earnings)

P = price, bolagets börsvärde = aktiekursen * antalet aktier/E = earnings, får vi fram från bolagets resultaträkning som dess vinst

Exempel: Ett företag som har ett börsvärde på 700 miljoner kronor tjänar 70 miljoner kronor. P/E-talet = 700/70 = 10

Så här kan vi jämföra utdelningar:

Ett bolags utdelning ses som en akties direktavkastning: utdelning per aktie/aktiepriset

Exempel: Ett företag som delar ut 2,50 kr per aktie med ett aktiepris på 50 kr. 2,50/50 = 5 %.

Då direktavkastningen anges i procent kan vi jämföra den bolag emellan. I Sverige sker utdelning oftast en gång per år men i exempelvis Kanada och USA sker det kvartalsvis.

Kommentera

Andreas Rasmussen

Antal inlägg: 24

2012-01-11 12:45

Detta är öhört vigtigt att berätta om, och jag hoppas att ni i UA vill ha flera bra inlägg om detta ämne. Många som tror att det att handla med värdepapper bara är tur ! Tack för info UA. VD ProInvestor.se http://www.proinvestor.se/aktietaevling

Logga in

Senaste kommmentar

Detta är öhört vigtigt att berätta om, och jag hoppas att ni i UA vill ha flera bra inlägg om detta...

Författare: Fredrik Jurstrand

Valutareserv eller rustning för krig?

Den internationella handeln med statspapper är oerhört omfattande. Centralbankerna bunkrar med valutareserver för att landet ska bygga upp en så stabil ekonomi som möjligt. Men omfattande innehav får också andra konsekvenser, inte minst som ett politiskt påtryckningsmedel på den globala arenan. Stock Magazine utreder konsekvenserna och blickar in i framtiden. Läs mer

Tjäna på konjunkturen

Högkonjunktur kontra lågkonjunktur, börsfest kontra börspest. Hur hänger börsen och konjunkturen ihop egentligen och hur kan du utnyttja det i dina aktieaffärer? Läs mer

Färre aktieägare bland svenskar

Aktier har minskat i popularitet. I slutet av september fanns, enligt Euroclear, 2 119 411 unika aktieägare i Sverige. Av dessa är 8,6 procent utländska ägare. Läs mer

Har du koll på börsdygnet?

Oavsett om du handlar kort- eller långsiktigt är det bra att ha koll på börsdygnets viktigaste klockslag. Ju mer du hänger med desto bättre förberedd är du på hur marknaden och dina aktier kommer att reagera. Läs mer

Superinvesterare du borde ha koll på!

Är du vilse i investeringsdjungeln? Ta hjälp av aktiemiljardärernas allra bästa tips. Läs mer

Money Management - konsten att älska sina vinster

Ibland ligger man på topp. Ibland inte. För de fall då analysen och fru Fortuna inte varit på din sida kan en aktiv money management-strategi hjälpa dig att begränsa förlusten och låsa in tidigare vinster. Stock Magazine undersöker en av grundförutsättningarna för en framgångsrik tradingfilosofi. Läs mer

Analysskolan: En titt i backspegeln hjälper dig framåt

Famlar du också i mörkret? I andra delen av Stock Magazines skola i teknisk analys får du lära dig hur du upptäcker några av de absolut vanligaste köp- och säljsignalerna. Läs mer

Lokala aktiviteter

» Till aktiviteter

Senaste foruminlägg

  • 2012-05-24
    En skön sovtimme förslösad blir segt på jobbet...
  • 2012-05-19
    &qout;Att använda automatisk stoploss på...
  • 2012-05-18
    Hej! Jag läser en kurs där jag fått uppgift att...

Senaste kommentarer

  • 2012-05-14
    Hej alla! Nästa kurs i Stockholm kommer att ta...
  • 2012-04-11
    Vill bara påpeka en sak. Tänk på hur du...
  • 2012-04-03
    Den publicerades 2010-12-10.

Platinapartner

  • Holmen

Guldpartners

  • Dagens Industri
  • Aktieinvest
  • Nordnet
  • JP Morgan

Silverpartners

  • Affärsvärlden
  • Veckans Affärer

Annons

Banner fallback

Annons

Banner fallback

Annons

Banner fallback