Du är här
Stora Aktiedagen i Stockholm 13 mars

Välkommen till den första av våra tre Stora Aktiedagar i mars! Vi bjuder på ett mycket intressant program med hela 15 VD:ar som kommer att presentera sitt bolag. Dessutom ger Annika Winsth sin syn på räntan och inflationen och Johan Thorén och Robert Andersson analyser börsläget och kommer med aktietips.
Du anmäler dig enkelt via formuläret till höger. Observera att din anmälan enbart avser den 13 mars. Vill du anmäla dig även till den 14 och 15 mars måste du göra det i separat formulär för respektive dag. Evenemanget är kostnadsfritt om du anmäler dig. Vi bjuder på lunch, fika och kvällsförtäring om du i din anmälan anger ungefär vilka tider du avser att närvara.
Program måndagen den 13 mars
Tid | Bolag/Programpunkt | Föredragshållare |
---|---|---|
07.30 | Registreringen öppnar | |
07.50 | Välkommen till Stora Aktiedagarna! | |
08.00 | Aros Bostadsutveckling | Meddelas senare |
08.25 | Syncro | VD Ebbe Damm |
08.50 | Wyld Networks (eng) | VD Alastair Williamson |
09.15 | Ranlos | VD Louice Rosdahl |
09.40 | Wicket Gaming | VD Eric de Basso |
10.05 | Paus | |
10.30 | Xbrane | VD Martin Åmark |
10.55 | Cortus Energy | TF VD Rolf Ljunggren |
11.20 | KlaraBo | VD Andreas Morfiadakis |
11.45 | Bravida | VD Mattias Johansson |
12.10 | Cardeon | VD Masoud Khayyami |
12.35 | Lunch | |
13.30 | Fastator | VD Svante Bengtsson |
13.55 | QuiaPEG (eng) | VD Marcus Bosson |
14.20 | Sprint Bioscience | VD och CFO Mathias Skalmstad och CSO Martin Anderson |
14.45 | Ngenic | VD Björn Berg |
15.10 | Iconovo | VD Johan Wäborg |
15.35 | Paus | |
16.00 | Eastnine | CFO & Vice VD Britt-Marie Nyman |
16.25 | Alcadon | VD Sonny Mirborn |
16.50 | Scandi Standard | VD Jonas Tunestål |
17.15 | Tethys Oil | CFO Petter Hjertstedt |
17.40 | New Wave | Stefan Persson, VD Craft |
18.05 | Kvällsförtäring och mingel | |
18.45 | Räntan och inflationen | Annika Winsth, Nordea |
19.15 | Hur står det till med fastighetsbolagen? | Robert Andersson, Aktiespararna |
19.40 | Börsläget nu och framåt | Johan Thorén, Strand Kapitalförvaltning och Robert Andersson, Aktiespararna |
20.05 | Kika på detta i Q4-rapporterna | Robert Andersson, Aktiespararna |
20.30 | Slut för idag |
Syftet med Stora Aktiedagen är att ge dig som aktiesparare saklig information om de bolag som medverkar under evenemanget. Med saklig information menar vi både information som kommer direkt från bolagens ledning när de presenterar, men också information som kommer från de frågor våra moderatorer ställer till bolagen. Dessutom har du möjlighet att skriva in dina frågor till bolagen. Vi vill att du ska få ett så bra informationsunderlag som möjligt inför beslut om en investering. Dessutom vill vi inspirera dig till att vara aktiv i ditt sparande och lära dig mer om börsen och aktiesparande.
Gör din röst hörd!
Skicka din fråga via sms 079 347 98 45.
Disclaimer: Syftet med Aktiespararnas eventverksamhet är att utgöra en mötesplats mellan börsbolag och investerare. Evenemangen möjliggör för investerare att kunna ställa frågor till bolagen innan eventuella investeringar. Aktiespararna ansvarar inte för informationen som medverkande bolag framför. Att ett bolag medverkar vid ett event arrangerat av Aktiespararna ska varken uppfattas som ett uttryck för att Aktiespararna rekommenderar en investering i bolaget, eller som att Aktiespararna på annat sätt uttrycker en uppfattning om bolaget. Medverkande börsbolag har betalat Aktiespararna för att presentera på evenemanget. Programmet kan komma att ändras.