
Du är här
Analys Fastpartner: Med sikte på nya förvärv

Den stora reavinsten från försäljning av bostadsbyggrätterna i Spånga är nu på plats. Trots 51 procent belåningsgrad går bolaget vidare med en föreslagen emission av D-aktier som sannolikt lär följas av nya fastighetsförvärv. Vi höjer vår riktkurs för aktien i vårt Bas-scenario från 72 till 75 kronor.
Fastpartner under ledning av Sven-Olof Johansson har gått från ett bolag i rekonstruktion under 1990-talet till ett snabbväxande börsnoterat fastighetsbolag sedan 2012. Fastighetsportföljen har sin tyngdpunkt i Storstockholm vilket har ökat ytterligare efter förvärv av främst kontorsfastigheter i Solna. Denna strategi har lyft hyresnivån och överskottsgraden i beståndet. Den typiska fastigheten är en produktions-, kontors-, samhälls-service- eller handelsfastighet. Strategin har varit att kombinera högavkastande fastigheter och relativt låg konjunkturrisk med en attraktiv lånefinansiering.
Investeringsstrategin har varit oortodox men framgångsrik, som köpet av förortscentrumen Tensta och Rinkeby med flera, år 2011. Det finns även en viss potential att höja uthyrningsgraden i främst beståndet i norra Storstockholm
Fastpartner har nu kommit ned på en belåningsgrad om 51 procent efter att reavinsten från försäljning av bostadsbyggrätterna i Spånga äntligen kunde betalas ut efter fastställd detaljplan. Bolaget går nu vidare med att föreslå bolagsstämman en emission av D-aktier för att höja bolagets kreditbetyg till Investment Grade.
Vi höjer vår motiverade riktkurs till 75 kronor i Bas-scenario (72) som varierar från 65 kronor i Bear-scenariot (tidigare 62 kronor) till 85 kronor i Bull-scenariot (tidigare 82 kronor). Skillnaden mellan dessa tre scenarion utgörs av en känslighetsanalys om +/-5 procent på bolagets fastighetsvärde och adderat till det +/-4,7 procent vinst/aktie-effekt av antagna fastighetsförvärv om en miljard kronor per år.