
Du är här
POLARCOOL: GÖR EMISSION PÅ MINST 8 MLN KR, SÄKERSTÄLLD TILL 50%
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Styrelsen i Polarcool har beslutat att genomföra en företrädesemission på minst 8 miljoner kronor, vilken till dagens datum är säkerställd till 50 procent med kursen 3 kronor per aktie.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Aktien handlas i skrivande stund till 3:15 kronor.
Polarcool skriver att i samband med Braincools årliga kvalitetsrevision har produkten Polarcap System granskats för kommande CE-certifiering för hemsjukvård och rehabilitering med positivt utfall. Polarcool och Braincool har ett licensavtal och samarbetsavtal för kvalitetsarbetet med produkten, som kommer CE-märkas under det tredje kvartalet.
"Som ett resultat av detta kommer nu Polarcool kunna gå in i nästa fas med en bredare lansering av en marknadsgodkänd produkt för EU och EES", varför man nu genomför emissionen, är budskapet.