Du är här
Ann Gidner blir ny VD i SelectImmune Pharma
Ann Gidner har framgångsrikt byggt organisationer med stort engagemang och fokus på tillväxt. Närmast kommer hon från rollen som interim-VD på AcuCort AB, innan dess var hon affärsområdeschef för CTS på Inceptua GmbH i Berlin, licensieringsdirektör på Albumedix A/S (Novozymes Biopharma) i Köpenhamn och VD i läkemedelsstrategibolaget Monocl AB. Hon har dessförinnan lång erfarenhet av att ha globalt, kommersiellt ansvar i stora, internationella CMO-koncerner (Contract Manufacturing Organization). Hon har byggt affärsmodellen och kraftigt ökat försäljningen hos Cambrex Corporation med placering i Sverige och New Jersey, USA samt hos Saltigo GmbH med placering i Leverkusen, Tyskland. Ann Gidner har även styrelseuppdrag och erfarenhet av notering på Nasdaq First North genom bolaget SenzaGen AB.
Jakob Testad, som är tillförordnad VD i SelectImmune, har rekryterats som VD i Linnane Pharma, SelectImmune Pharmas huvudägare. Jakob Testad kan därmed fortsatt driva utvecklingen i koncernen.
''Vi är stolta att kunna attrahera en person som Ann Gidner till SelectImmune och ser fram emot att få del av hennes stora erfarenhet i bolagets snabba utveckling. Vi är också tacksamma för de stora framsteg som gjorts under den tid som Jakob Testad varit t.f. VD i bolaget'', säger Catharina Svanborg, styrelseordförande
"SelectImmune har ett fantastiskt intressant forskningsområde och att övervinna antibiotikaresistens är en av de stora utmaningarna i vår tid. Jag ser verkligen fram emot arbetet med nya typer av botemedel, tillsammans med Catharina Svanborg och det starka forskarteamet," säger Ann Gidner.