Bli medlem
Bli medlem

Du är här

2021-10-27

Aspo-konsernin osavuosikatsaus 1.1.–30.9.2021: ESL Shipping ja Telko-liiketoiminta jälleen ennätystulokseen

Aspo Oyj                 
Osavuosikatsaus              
27.10.2021 klo 9.30

Aspo-konsernin osavuosikatsaus 1.1.–30.9.2021

Aspon Q3: ESL Shipping ja Telko-liiketoiminta jälleen ennätystulokseen

Heinä-syyskuu 2021
Suluissa esitetty vuoden 2020 vastaavan ajanjakson luvut.

  • Aspon liikevaihto kasvoi 25 % ja oli 148,0 Me (118,4).
  • Liikevoitto yli kaksinkertaistui vertailukaudesta ja oli 7,6 Me (3,6).
  • Liikevoittoprosentti oli 5,1 (3,0).
  • Kolmannen vuosineljänneksen voitto oli 5,4 Me (2,0).
  • Osakekohtainen tulos nousi ja oli 0,16 euroa (0,05).
  • Telko segmentissä raportoitavan Kaukon liikearvoon kirjattiin 3,4 Me arvonalentumistappio, jolla oikaistu liikevoitto oli 11,0 Me ja oikaistu osakekohtainen tulos oli 0,27 euroa.
  • ESL Shippingin liikevoitto oli 7,1 Me (-0,1), Telkon 2,5 Me (4,2) ja Leipurin 0,6 Me (0,3). Telko segmentin oikaistu liikevoitto ilman Kaukon 3,4 Me alaskirjausta oli 6,0 Me.
  • Liiketoiminnan rahavirta oli 11,1 Me (9,4). Vapaa rahavirta oli 7,2 Me (6,1)
  • Rolf Jansson aloitti Aspon toimitusjohtajana 16.8.2021 toimitusjohtaja Aki Ojasen jäätyä eläkkeelle 15.8.2021.
  • ESL Shipping tiedotti syyskuussa 70 miljoonan euron investoinnista uuden sukupolven sähköhybridilaivoihin.

Tammi-syyskuu 2021

  • Aspon liikevaihto kasvoi 15 % ja oli 423,2 Me (367,2).
  • Liikevoitto yli kaksinkertaistui ja oli 25,1 Me (11,7) ESL Shippingin ja Telko-liiketoiminnan ennätyksellisen tulostason ansiosta.
  • Liikevoittoprosentti oli 5,9 (3,2).
  • Katsauskauden voitto kasvoi ja oli 19,6 Me (7,3).
  • Osakekohtainen tulos parani ja oli 0,59 euroa (0,20).
  • Kaukon 3,4 Me arvonalentumistappiolla oikaistu liikevoitto oli 28,5 Me ja oikaistu osakekohtainen tulos oli 0,70 euroa.
  • ESL Shippingin liikevoitto oli 17,0 Me (2,8), Telkon 12,5 Me (10,8) ja Leipurin 1,2 Me (1,2). Telko segmentin oikaistu liikevoitto ilman Kaukon 3,4 Me alaskirjausta oli 16,0.
  • Liiketoiminnan rahavirta oli 33,3 Me (39,9). Käyttöpääoman muutoksen vaikutus oli -12,6 Me (11,4). Vapaa rahavirta oli 23,4 Me (34,5).
Avainluvut *)     
  7-9/20217-9/20201-9/20211-9/20201-12/2020
       
Liikevaihto, Me148,0118,4423,2367,2500,7
Liikevoitto, Me7,63,625,111,719,3
Liikevoitto-%5,13,05,93,23,9
       
 ESL Shipping, liikevoitto, Me7,1-0,117,02,87,6
 Telko, liikevoitto, Me2,54,212,510,814,9
 Leipurin, liikevoitto, Me0,60,31,21,21,4
       
Osakekohtainen tulos (EPS), euroa0,160,050,590,200,39
Voitto ennen veroja, Me6,62,522,28,414,8
Katsauskauden voitto, Me5,42,019,67,313,4
Liiketoiminnan rahavirta, Me11,19,4...
Författare GlobeNewswire