Du är här

2017-10-24

BOSTÄDER: NY SITUATION PÅ BOSTADSMARKNADEN - SBAB

STOCKHOLM (Direkt) "Det verkar som om den långa perioden av ett litet utbud nu
förbytts till något annat", säger statliga bolånegivaren SBAB:s boekonom
Claudia Wörmann om att månadssiffror från tjänsten Booli visar på stort utbud
av bostadsrätter.

I september fanns det 21.828 bostadsrätter till salu från det befintliga
beståndet i Sverige - fler än de 15.622 nyproducerade som gick att köpa.

"Siffrorna visar med tydlighet att inte bara nyproducerade bostadsrätter ökat
utan att antalet bostadsrätter till salu i det befintliga beståndet gradvis
ökat", säger Claudia Wörmann.

"Efter en lång period med litet utbud är nu situationen den motsatta på
bostadsrättsmarknaden. Ett större utbud ger inte bara mer att välja på för
köparna, det kan också påverka både pris och förmedlingstid", säger hon.

Men det ser inte likadant ut i hela landet. Vissa län utmärker sig genom en
mycket stor andel nyproduktion av bostadsrätter i förhållande till andelen
som finns till salu på begagnatmarknaden. I andra län är det tvärtom.

Att fler begagnade bostadsrätter var till salu efter sommaren än före sommaren
förklarar SBAB delvis med säsongsmässiga variationer. Nyproduktionsmarknaden
är inte lika säsongsmässigt varierad. Där kommer många objekt ut på marknaden
på samma gång, vilket kan leda till ökad rörlighet när de som flyttar in
säljer sitt tidigare boende. Om de ser skäl att vänta med att sälja kan det
dröja innan den effekten syns i statistiken, konstaterar SBAB.
TABELL: Utbud av begagnat (succession) respektive nyproduktion på
bostadsmarknaden före och efter sommaren. Källa: Booli och SBAB.

Beg septBeg juniNytt septNytt juni
Sverige21.82813.27115.62214.781
Stockholms län9.4785.1617.4996.528
Skåne län2.6721.8161.7191.499
Västra Götalands län2.5161.7891.6391.509
Uppsala län1.1116221.7311.849
Örebro län754331509431
Östergötlands län555424273470
Södermanlands län510285418510
Västmanlands län481287310214
Kronobergs län431121317385
Hallands län398187175156
Västerbottens län392277123341
Västernorrlands län386285142190
Jönköpings län365229147104
Gotlands län3237618473
Norrbottens län304251107147
Dalarnas län2842428345
Kalmar län2521896578
Värmlands län24023097102
Blekinge län165696633
Gävleborgs län1112433630
Jämtlands län1001574442

Avser bostadsannonser som varit aktiva någon gång under månaden. Nyproduktion
inkluderar inte planerade men bokningsbara bostäder under uppförande. När
mäklare och byggherrar ändrar hur de publicerar annonserna uppstår dubbletter
som stör statistiken.

---------------------------------------
Börsredaktionen +46 8 5191 7910, http://twitter.com/direktse

Nyhetsbyrån Direkt

Tala om vad ni tycker

Tala om vad ni tycker

Ni är just nu inne på en betaversion av nya aktiespararna. Lämna gärna feedback på vad ni tycker i formuläret nedan.