Du är här
ChromoGenics AB (publ): ChromoGenics ingår i EU's Horizon 2020 projekt, NewSkin
NewSkin projektet syftar till att skapa det som kallas en "Open Innovation Test Bed (OITB)" för att utveckla nya nano-material för såväl industriella som konsumentprodukter. Projektet beräknas pågå under fyra år.
För ChromoGenics del så kommer NewSkin projektet använda företagets nyanskaffade och för norra Europa helt unika sputtringskapacitet för att ta fram diverse nya material. Det innebär även en möjlighet för ChromoGenics att undersöka och utveckla de material som kan komma att används för företagets egna innovativa elektrokroma produkter.
"Att ChromoGenics får möjlighet att delta i NewSkin med våra nya sputtrar är ett väldigt stort steg för den nya fabriken, dessutom kommer ChromoGenics få direkt teknisk nytta av projektets resultat i våra egna framtida produkter." säger CTO Greger Gregard.