Du är här
Indiens centralbank sänker räntan

Indiens centralbank, RBI, sänkte på onsdagen reporäntan till 5,40 procent, från 5,75 procent.
Enligt Reuters prognosenkät väntade sig 56 av 66 tillfrågade bedömare att reporäntan skulle sänka, varav 53 med 25 punkter och 3 trodde på en sänkning med 50 punkter, medan 10 trodde den skulle lämnas oförändrad.
Indiens centralbank ändrade dessförinnan styrräntan den 4 april 2019 och då sänktes den med 25 punkter.
Det var första gången centralbanken sänkte med 35 punkter och räntan är nu den lägsta sedan 2010.
"Den inhemska ekonomiska aktiviteten är fortsatt svag, med den globala inbromsningen och eskalerade handelsspänningar som nedåtrisker", skriver centralbanken.
RBI tillägger att högsta prioritet nu är att motverka tillväxtoron genom att stärka efterfrågan, särskilt privata investeringar.
Samtliga ledamöter i RBI:s direktion ville sänka räntan, men två av dem ville se en mindre sänkning med 25 punkter medan fyra röstade för sänkningen med 35 punkter.