Bli medlem
Bli medlem

Du är här

2021-07-16

Korjaustiedote: Efecte Oyj:n puolivuotiskatsaus 1-6/2021

EFECTE OYJ -- YHTIÖTIEDOTE – 16.7.2021 KLO 13.00

Korjaustiedote: Efecte Oyj:n puolivuotiskatsaus 1-6/2021

Efecte Oyj:n 16.7.2021 klo 8:30 julkaiseman puolivuotiskatsauksen suomenkielisen version liiketoiminnan kehitys –osiosta puuttui englanninkielisessä versiossa julkistettu epäorgaanisen kasvun mahdollisuuksia käsittelevä tekstikappale.

Suomenkielisen tiedotteen Liiketoiminnan kehitys –osiota korjataan lisäämällä alla oleva kappale:

Aloitimme katsauskaudella epäorgaaniseen kasvuun liittyvien mahdollisuuksien tutkimisen. Etsimme ensisijaisesti nykyistä SaaS-tarjoamaamme täydentäviä teknologioita, mutta tutkimme myös mahdollisuuksia vahvistaa asemaamme valituilla maantieteellisillä alueilla. Suhtaudumme tähän pitkän aikavälin hankkeena ja kriteerimme mahdollisille transaktioille ovat tiukat.

Alla korjattu tiedote kokonaisuudessaan:

Efecte Oyj:n puolivuotiskatsaus 1-6/2021 – SaaS +25 %, käyttökateprosentti 5 %

4-6/2021: 

  • SaaS-liikevaihto kasvoi 23 % ja kansainvälinen SaaS-liikevaihto 37 % 
  • Käyttökate oli 0,3 miljoonaa euroa (-0,1) ja liikevoitto oli 0,1 miljoonaa euroa (-0,2) 
  • Käyttökateprosentti oli 6 % (-2 %) 
  • Palveluliikevaihtomme kasvoi 20 % useiden suurten käyttöönottoprojektien ja heikohkon vertailukauden johdosta
  • Uusi kumppani Kroatiassa, ensimmäinen tilaus Tšekeissä

1-6/2021: 

  • SaaS-liikevaihto kasvoi 25 % ja kansainvälinen SaaS-liikevaihto 41 % 
  • Käyttökate oli 0,4 miljoonaa euroa (-0,4) ja liikevoitto oli 0,2 miljoonaa euroa (-0,6) 
  • Käyttökateprosentti oli 5 % (-5 %) 
  • Liiketoiminnan rahavirta oli 1,3 miljoonaa euroa (1,1) 


Uusi ohjeistus vuodelle 2021 (13.7.2021 alkaen):

Vuonna 2021 SaaS-liikevaihdon odotetaan kasvavan 21-24 % ja käyttökateprosentin olevan 1-6 %.

Aikaisempi ohjeistus vuodelle 2021 (25.2.2021-13.7.2021):

Vuonna 2021 SaaS-liikevaihdon odotetaan kasvavan 20-24 % ja käyttökateprosentin olevan 1-4 %.

Konsernin keskeiset tunnusluvut

MEUR4-6/20214-6/20201-6/20211-6/20202020 
       
Liikevaihto4 4743 7018 6867 39314 888 
Käyttökate (EBITDA)256-69442-366126 
Liikevoitto ennen liikearvon poistoja (EBITA)140-173215-573-314 
Liikevoitto136-178205-583-332 
Katsauskauden tulos131-179199-612-368 
       
Tulos/osake, euroa0.02-0.030.03-0.10-0.06 
Oma pääoma/osake, euroa0.510.270.510.270.33 
       
SaaS MRR (1000 eur)901747901747808 


Toimitusjohtaja Niilo Fredrikson:

Toisella neljänneksellä autoimme jälleen asiakkaitamme digitalisoimaan ja automatisoimaan työtään, kun useissa laajoissa Efecte-käyttöönottoprojekteissa siirryttiin tuotantokäyttöön. Näiden projektien asiakastyytyväisyys oli ennätyskorkealla, mikä on osoitus edistyksestämme kohti tavoitettamme viiden tähden asiakaskokemuksen toimittamiseksi jokaiselle asiakkaalle ja kumppanille. Se on meille tärkeä erottautumistekijä eurooppalaisena vaihtoehtona alamme globaaleille goljateille.

Kasvua kautta linjan

Tasainen SaaS-liikevaihdon kasvu jatkui toisella vuosineljänneksellä ollen 23 %. Onnistuneet käyttöönottoprojektit ja heikohko vertailukausi heijastuivat palveluiden normaalia nopeampaan 20 % kasvuun. Perinteisen ylläpidon liikevaihto ...

Författare GlobeNewswire