Bli medlem
Bli medlem

Du är här

2014-07-04

Sanitec Corporation: Inbjudan till presentation av Sanitec Oyjs Delårsrapport januari - juni 2014

Sanitec Oyjs Delårsrapport januari - juni 2014 publiceras den 18 juli
2014, kl 08:00 CET/ 09:00 EET. Samma dag kl 10:00 CET/ 11:00 EET
hålls en telekonferens.

Helsingfors, den 4 juli 2014, 10:00 CET/ 11:00 EET

Sanitec Oyjs Delårsrapport januari - juni 2014 publiceras den 18 juli
2014, kl 08:00 CET/ 09:00 EET. Samma dag kl 10:00 CET/ 11:00 EET
hålls en telekonferens.

CEO Peter Nilsson och CFO Gun Nilsson presenterar resultatet och
svarar på frågor. Telekonferensen hålls på engelska.
Presentationsmaterialet kommer att finnas tillgänglig på webbplatsen
www.sanitec.com under Investors/Rapporter
(http://investors.sanitec.com/sv/rapporter) innan konferensen börjar.

För att delta i telekonferensen, ring något av följande nummer. Det
rekommenderas att ringa 5-10 minuter innan eftersom alla deltagare
ska registreras.

En bandad version kommer att finnas tillgänglig efter telekonferensen
på webbplatsen www.sanitec.com.

Konferenskod: 58585219
Telefonnummer:
ALLA LÄNDER: +44 (0) 1452 541003

Österrike, Graz 0316918324
Belgien, Hasselt 011500193
Tjeckien, Prag 234099936
Finland, Helsingfors 0923194455
Frankrike, Paris 0170700780
Tysklad, Frankfurt 06922224984
Irland, Dublin 015060638
Italien, Milan 0236005628
Nederländerna, Amsterdam 0207168005
Norge, Oslo 21563298
Ryssland, Moskva 4996771040
Spanien, Madrid 911142116
Sverige, Stockholm 0856619445
Swcheiz, Zurich 0445804282
USA, New York 16467412120

För ytterliggare information, kontakta:
Niklas Alm
Head of Investor Relations
ir@sanitec.com
mob. +46 76 855 7836

Noora Koikkalainen
Head of Corporate Communications
sanitec.corporation@sanitec.com
tel. +358 10 662 5426

Om Sanitec - "Home of the Bathroom"

Sanitec är ledande inom badrumsporslin i Europa. Vi har en unik
portfölj av några av de mest kända varumärkena med djupa rötter i den
europeiska marknaden för badrumsprodukter, strategisk positionerade
för att adressera den lokala marknaden. Vi har ett passionerat
intresse för människörs behov när det gäller kompletta
badrumskoncept, och erbjuder produkter som står för garanterad
kvalitet, hög innovationsnivå och attraktiv design. Stabila
relationer med alla intressenter i värdekedjan och våra unika
varumärkesstyrkor främjar vår ledande position samt lojalitet och
förtroende bland våra kunder, i vårt nätverk av installatörer och hos
slutanvändare av våra produkter.

Sanitec bedriver verksamhet utifrån en integrerad organisation med
unik lokal närvaro för att tillhandahålla det bästa när det gäller
badrumsprodukter. Under 2013 uppgick nettoomsättningen till 702
miljoner euro. Vårt produktionsnätverk består av 18
produktionsanläggningar runt om i Europa och för närvarande har
Sanitec cirka 6.200 medarbetare. Vårt huvudkontor ligger i
Helsingfors, Finland. Aktierna i Sanitec Oyj är noterade på NASDAQ
OMX Stockholm under kortnamnet "SNTC".

För mer information om Sanitec, vänligen besök www.sanitec.com.

-----------------------------------------------------------
http://news.cision.com/se/sanitec-corporation/r/inbjudan-till-presentati...
http://mb.cision.com/Main/7296/9603561/264047.pdf

Författare Hugin

Tala om vad ni tycker

Tala om vad ni tycker

Ni är just nu inne på en betaversion av nya aktiespararna. Lämna gärna feedback på vad ni tycker i formuläret nedan.