Du är här
SEAFIRE: ÖKAD OMSÄTTNING OCH RESULTAT 3KV, FÖRVÄRVSMÅL KVARSTÅR
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Seafire, ett investmentbolag som främst förvärvar tillväxtbolag och som har en portfölj med fem bolag, redovisar en nettoomsättning på 53,3 miljoner kronor under tredje kvartalet 2020, en uppgång med 17 procent jämfört med motsvarande period i fjol.
Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar ökade till 7,0 miljoner kronor (3,6).
Resultatet efter skatt uppgick till 0,9 miljoner kronor (-3,5), motsvarande ett resultat per aktie på 0:09 kronor (-0:37).
"Under våren intog vi en försiktig hållning till nya förvärv på grund av osäkerheten i spåren av covid-19. Flera förvärvsdiskussioner lades även på is av säljarna, men har efter sommaren börjat återupptas. Ludafarm förvärvades den första oktober 2020 och förväntas ge en viss positiv resultateffekt redan 2020. Vi har ökat förvärvsaktiviteterna efter sommaren och har en god pipeline av potentiella förvärvsobjekt. Målsättningen är att genomföra minst två förvärv årligen står fast", skriver vd Johan Bennarsten i delårsrapporten.