Du är här

2018-03-09

SiversIMA AB: CST Global stärker produktportföljen med 1490nm, 2,5Gbps, GPON laser

Sivers IMA Holdings dotterbolag CST Global har adderat en ny 1490nm,
2,5 Gbps, GPON (Gigabit-capable Passive Optical Network) laser till
sin produktportfölj för så kallad fiber to the home (FTTH), efter att
ha genomfört lyckade betatester.

Denna laser för nedströms datatransmission kompletterar CST Globals
redan tillgängliga portfölj av 1310nm, 1,25/2,5Gbps och 1270nm,
2,5/10Gbps DFB lasrar för FTTH. Dessa tre lasrar för FTTH erbjuder en
utmärkt kombinerad portfölj av lösningar för den snabbt växande
GPON-marknaden.

"Vi är stolta över att CST Globals satsning inom 1490nm, DFB lasrar
har lett till att vi så snabbt blivit redo att leverera dessa till
den växande GPON-marknaden, speciellt då till marknader som Kina och
Indien där vi sålde över 2 miljoner enheter under 2017. Tillskottet
av denna nya 1490nm, 2,5Gbps, GPON laser till vårt erbjudande kommer
att hjälpa oss att stärka vår position", kommenterar Anders Storm, VD
för Sivers IMA Holding.

CST Global är Storbritanniens ledande, oberoende, III-V
opto-elektroniska halvledarbolag baserat i Glasgow, och är ett helägt
dotterbolag till Sivers IMA Holding AB.

För ytterligare information,
Anders Storm, vd
Tel: 070 262 6390
E-mail: anders.storm@siversima.com

Erik Penser Bank är utsedd till Sivers IMA Holding ABs Certified
Advisor på Nasdaq First North.

Tel: +46 8 463 80 00

Sivers IMA Holding AB är en ledande och internationellt erkänd
leverantör, noterat på Nasdaq First North Stockholm under SIVE. De
helägda dotterbolagen Sivers IMA och CST Global utvecklar, tillverkar
och säljer banbrytande chip, komponenter, moduler och delsystem
baserade på avancerad, proprietär halvledarteknik inom mikrovåg,
millimetervåg och optiska halvledare. Huvudkontoret ligger I Kista
utanför Stockholm. För mer information: http://siversima.com.

-----------------------------------------------------------
http://news.cision.com/se/siversima-ab/r/cst-global-starker-produktportf...
http://mb.cision.com/Main/11695/2468669/803070.pdf

Författare Cision

Tala om vad ni tycker

Tala om vad ni tycker

Ni är just nu inne på en betaversion av nya aktiespararna. Lämna gärna feedback på vad ni tycker i formuläret nedan.