Bli medlem
Bli medlem

Du är här

2023-03-13

Vi ser en stor nedsida och säljstämplar aktien

Premium Försäljningssajten har en så stark marknadsposition att den kan liknas vid ett monopol. Men där inte marknadsandelar längre kan erövras utan endast priser höjas är värderingen på tok för hög. Vi ser stor nedsida och säljstämplar aktien. Om Hemnet

Hemnet är sannolikt ett bekant varumärke för de flesta läsare. Bolaget har en dominerande marknadsposition via sin bostadsplattform som förmedlar drygt 90% av alla sålda objekt i Sverige. 71% av intäkterna kommer från annonspriser som tas ut av bostadsförsäljaren.

Med tanke på den starka positionen är det svårt för bolaget att växa med någon vidare volymtillväxt utan fokus har snarare varit att öka intäkten per publicerat objekt. Det har bolaget gjort genom att addera kringtjänster vilket ökar synligheten för annonsen, det blir en cirkel där nästintill alla behöver köpa tillägg för att inte försvinna i flödet när penetrationsgraden ökat till en tillräcklig nivå. Därefter kan bolaget lansera ett nytt tillägg.

Författare Robert Andersson