Frukostmöte hos Briox
Briox har aktieägarträff på huvudkontoret i Växjö den 17 februari. I samarbete med Briox har vi fått möjlighet att medverka. Erbjudandet är för dig som inte är aktieägare men vill veta mer och/eller funderar på att investera i bolaget.
Presentation av bolaget görs av VD Mikael Lindblom och CFO Victor Lindgren

Briox är ett nordiskt AI-bolag inom ekonomisystem. Vi bygger nästa generations plattform för bokföring, uppföljning och finansiellt beslutsstöd där AI är kärnan, inte som ett tillägg.
Affärsmodellen är abonnemangsbaserad med tydligt fokus på ARR-tillväxt, hög bruttomarginal och kundanskaffning. Briox förvärvade under andra halvåret 2025 två bolag, eDeklarera samt AI-bolaget bakom Lerry och Lennart. Briox är verksamt på flera marknader i Norden och Baltikum och har en plattform byggd för internationell expansion. För investerare erbjuder Briox exponering mot ett strukturellt växande AI- och SaaS-segment med tydlig hävstång i tillväxt och kassaflöde.
Eventet är kostnadsfritt. Frallfika med information samt dialog/frågestund. Möjlighet till rundvandring i lokalerna om så önskas.
Låter detta intressant måste du anmäla dig senast den 6/2 -26.
Begränsat antal platser så först till kvarn gäller.
Om du är anmäld och får föhinder är vi tacksamma om du hör av dig så någon annan kan få din plats.
Efter din anmälan lämnar vi namn och mailadress vidare till Briox för deras eventregistrering.
Välkomna!