Pensionsmyndigheten på besök

AktivitetFysisk
8 maj 2025 16:30 till 18:30Mötesplats Vattentorget, Växjö

Vi har besök av Pensionsmyndigheten, där Alexandros Maditianos kommer att informera om pensionssystemet som helhet med tyngdpunkt på den allmänna pensionen. Bland annat får vi veta hur man kan påverka sin pension, hur man kan ta reda på hur stor ens totala pension kan bli.

Foto: Pensionsmyndigheten

De senaste tio åren har Alexandros arbetat på Pensionsmyndigheten där han tillhör kommunikationsavdelningen och arbetar med myndighetens informations- och konsumentuppdrag, som är ett av de tre grunduppdrag från regering och riksdag. 


Mitt distrikt är i södra och sydöstra Sverige där jag arbetar med detta uppdrag och bland annat håller både digitala och fysiska föredrag.


Jag kommer under min presentation informera om pensionssystemet som helhet med tyngdpunkt på den allmänna pensionen. Informationen riktar sig enligt önskemål till de som börjat planera sin pensionering och vill veta vilka delar pensionen består av, hur man kan påverka sin pension, hur man kan ta reda på hur stor ens totala pension kan bli och hur man går tillväga för att börja ta ut sin pension.  


Vi hoppas att du som kommer till oss har en massa frågor att ställa till Alexandros angående pensionen.

Passa på!


Som vanligt blir det fikapaus.


Sista anmälan är 5 maj kl 24,00

Anmälan är bindande efter anmälningstidens utgång, men du kan överlåta din plats till någon annan om du får förhinder senare.


Varmt välkomna!

Ledningsgruppen

Dela med dig

Eventinfo

Starttid
8 maj 2025 16:30
Sluttid
8 maj 2025 18:30
Lokalavdelning
Typ av aktivitet
Aktivitet
Plats
Mötesplats Vattentorget