Tradingkurs på webben

UtbildningDigital
30 maj 2026 09:00 till 16:30Webben
Digitalt

Lördagen den 30 maj

Vill du bli bättre på att hitta intressanta daytradinglägen, förstå marknaden tydligare och fatta mer genomtänkta beslut i realtid? Den här kursen är för dig som vill arbeta mer metodiskt, selektivt och genomtänkt med kortsiktig handel. Under en intensiv och praktiskt inriktad heldag får du lära dig hur du kan arbeta mer strukturerat, objektivt och effektivt med trading i aktier, index och råvaror. Utbildare är tradingproffset Lars Hansson. 

Vi befinner oss i en marknad som präglas av snabba rörelser, tvära kast och hög osäkerhet. För många investerare skapar det frustration. För den som arbetar kortsiktigt skapar det också möjligheter. Men det kräver rätt verktyg, rätt arbetsmetod och ett tydligt sätt att läsa marknaden.

På kursen går vi igenom hur du kan kombinera modern teknik, tydliga modeller och praktiska arbetsmetoder för att:

  • analysera marknaden mer strukturerat.
  • identifiera bättre tradinglägen.
  • minska tvekan i besluten.
  • arbeta mer konsekvent i din handel.

Kursen består av fyra delar och bygger på tradingmodellen STRIKE.


1. Analys med hjälp av AI

AI utvecklas snabbt och skapar nya möjligheter även för den som arbetar med trading och marknadsanalys. I denna del går vi igenom hur AI kan användas som ett praktiskt stöd för att:

  • tolka diagram och marknadsstruktur.
  • formulera relevanta scenarier.
  • analysera den egna handeln och identifiera förbättringsområden.
  • klassificera marknader utifrån vilken typ av trading som lämpar sig bäst.

       Du får med dig: promptar, arbetsmetoder och konkreta tips för hur AI kan användas för att höja kvaliteten i analysen.


2. Screening av bra setuper

En av de största utmaningarna i trading är att skilja verkligt bra lägen från allt som bara ser intressant ut. I denna del visar vi hur screening kan användas för att snabbt lyfta fram marknader och setuper där förutsättningarna är bättre redan från start. Det sparar tid, skärper fokus och gör det lättare att arbeta selektivt.

Du får med dig: en screener som flaggar när marknaden uppfyller kriterier för särskilt intressanta tradinglägen.

 
3. Regelstyrd trading

Många traders vet i teorin vad de bör göra, men får problem när besluten ska tas i stunden. Det kan handla om frågor som:
- Är läget tillräckligt bra?
- Vågar jag gå in efter en förlust?
- Var ska stoppen ligga?
- Vad är ett rimligt mål?

I denna del går vi igenom hur en mer regelstyrd modell kan minska tvekan, skapa större tydlighet och göra handelsprocessen mer objektiv.

Du får med dig: en trendbaserad modell som bygger på trendpoäng och visar hur en mer strukturerad och regelstyrd handel kan byggas upp.

 
4. Diskretionär intradaghandel

För dig som vill ha full kontroll över analys, tajming och beslut är diskretionär handel ett naturligt arbetssätt. Samtidigt är det också den mest krävande formen av trading.

I denna del går vi igenom hur du kan arbeta mer proaktivt och systematiskt i din intradaghandel. Fokus ligger på att förstå vad marknaden behöver göra för att ett läge ska bli intressant, kunna se både long- och shortscenarier och agera utifrån tydliga riktlinjer istället för impuls.

Du får med dig: ett praktiskt flödesschema för intradagsanalys och beslutsfattande.

 
Kursen hålls lördagen den 30 maj på webben, vilket innebär att du tar del av kursen via din dator, telefon eller läsplatta. Starttid är 9.00 och kursen beräknas pågå till 16.30. Lunchpaus mellan 12.00 och 13.00. Kursen spelas in och du kan repetera och ta del av inspelningen fram till den 31 augusti. Under kursens gång har du möjlighet att ställa frågor till Lars. Kursen passar dig som har grundläggande kunskap om aktier och diagram och vill utveckla din kortsiktiga handel. En förkunskapsvideo kommer att skickas ut cirka en vecka före kursen för att förklara begrepp och indikatorer som används i kursen. Under kursen används TradingView som analysverktyg.. 


Anmäl dig nedan eller via knappen uppe till höger. Anmälan är bindande, men du kan överlåta din plats om du får förhinder. Instruktioner om hur du tar del av kursen får du via mail. Inga komplicerade program behövs.

Kurspriser:

Medlem i Aktiespararna 2.490 kr
Ej medlem i Aktiespararna 3.490 kr


Frågor om kursen kan du maila till
abc@aktiespararna.se

Dela med dig

Eventinfo

Starttid
30 maj 2026 09:00
Sluttid
30 maj 2026 16:30
Arrangör
Centralt
Typ av aktivitet
Utbildning
Plats
Digitalt