Akelius har passerat 25% i Castellum

Av Finwire/Redaktionen
12 juni 20251 min lästid
Roger Akelius har passerat 25 procent i fastighetsbolaget Castellum, säger han till nyhetsbyrån Direkt på torsdagen. Han säger också att han siktar på att nå ett ägande om 29 procent, men sannolikt inte passera 30 procent de närmsta sex månaderna.

För några veckor sedan flaggade Akelius Apartments för ett ägande om strax över 20 procent i Castellum. Kort därefter begärdes en extra bolagsstämma och i samma veva meddelades att styrelseordförande Louise Richnau och ledamoten Stefan Ränk lämnar styrelsen efter en konflikt med storägaren. Konflikten bröt ut mindre än en månad efter årsstämman och är kopplad till bolagets rekrytering av ny vd.

Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.

Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.

Dela med dig