Analytikerna listar vinnare på börsen
Börsveckan som gått har präglats av en del makrohändelser. Höjdpunkten var veckans Riksbanksbesked där Erik Thedéen med kollegor valde att låta räntan ligga. Sveriges finansminister Elisabeth Svantesson (M) presenterade även regeringens ekonomiska prognos.
Andra viktiga nyheter har varit beskedet att Balders Erik Selin väljer att kliva ned från vd-posten och att vice-vd:n kommer ta vid. I övrigt noterar analytikerna även kursdrivande nyheter i Zinzino som enligt dem inte borde vara någon nyhet.
Konsumentaktier går starkt
I veckans avsnitt av Aktiepodden går analytikerna även igenom några vinnare på börsen och Lars Frick noterar påfallande mycket retail inom kategorin.
“Gamla förlorare som Dometic och Husqvarna till exempel. BHG, Byggmax och Nelly har ju gått väldigt bra i e-handeln. Det känns ju som att några av de här bolagen har överträffat extremt låga förväntningar”, säger han i avsnittet och tillägger att de inte nödvändigtvis går bra för bolagen utan snarare att det inte gått lika illa som befarat.
Känslan hos Frick är att hushållsnära bolag har presterat lite över förväntan under det andra kvartalet, och till och med under det första kvartalet. Även några sällanköpsbolag har gått starkare än vad man trott.
“Precis som Svantesson sa i onsdags under sin BNP-prognos så måste vi få igång konsumtionen. Och här tycker jag att man ser positiva tecken på att aktierna är på gång. Och det är ju framförallt e-handel som går bra inom retail", säger Frick.
I slutet av podden går analytikerna sedan in på varsitt aktiecase inom IT. För att ta del av dessa, och de övriga diskussionerna, lyssna på avsnittet här!