Analytikerna om vinstvarningen - konkurrenten börjar bli intressant
Återigen har den gångna veckan präglats av geopolitiska oroligheter. Inte bara det, rapportsäsongen är igång och bland annat Essity, Investor och Ericsson har redovisat sina bokslut. Det finns alltså en hel del att diskutera på börsen för tillfället och Aktiepodden gör sitt bästa för att summera de viktigaste händelserna.
I samband med bokslutssäsongen har det även trillat ned en del vinstvarningar i nyhetsflödet från bland annat Betsson, Apotea och Rottneros. Den sistnämnda förvånas analytikerna inte så mycket över medan Apotea kom mer som en överraskning.
Nätapoteket rapporterade under tisdagskvällen ett avsevärt lägre rörelseresultat för det fjärde kvartalet, påverkat bland annat av större avskrivningar. Lönsamheten blev negativt påverkad av en lägre bruttomarginal och högre avskrivningar kopplat till det nya logistikcentret i Varberg.
”Jag hajade till på att tillväxten i det fjärde kvartalet förväntas bli ungefär 7%. Det är ju ganska mycket lägre än tillväxttakten dessförinnan som varit runt 15%”, säger Oliver Uusitalo i podden.
Lars Frick ser även en lägre marknadstillväxt som oroande, inte minst när konkurrenten Meds noterats på börsen och dessutom växer snabbare än Apotea.
”Jag är inte förvånad över en kursreaktion på 12%”, fortsätter Oliver Uusitalo som försiktigt säger att Meds nu ser lite mer attraktiv ut.
Analytikerna diskuterar även Betssons vinstvarning och går sedan vidare med att diskutera färska fall av besparingsprogram från bland annat Ericsson och Volvo Cars.
Slutligen tar de upp veckans aktiecase - för att lyssna på det och andra intressanta diskussioner - lyssna på avsnittet här!
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.