Analytikerna synar månadens mest köpta aktier

Av Jessika Bouveng
3 oktober 20252 min lästid
Aktiespararnas analytiker Lars Frick och Jacob Svensson.
Det är fredag och ett nytt avsnitt av Aktiepodden är ute! Denna vecka diskuterar våra analytiker Lars Frick och Jacob Svensson IPO-vågen, veckans rapport från Skistar och även månadens mest köpta och sålda aktier.

Under veckan presenterade Avanza och Nordnet de aktier som köpts och sålts mest under september månad. Bland de mest köpta aktierna återfanns bland annat Klarna som nyligen noterades, Lundin Gold och jättarna Atlas Copco och Volvo. På säljsidan dominerade istället bland annat Saab som gått som en raket det senaste och H&M som nyligen kom med rapport (här kan du ta del av topp tio-listorna)

I veckans podd tar våra analytiker Lars Frick och Jacob Svensson några minuter till att kommentera aktierna. Bland annat tar de upp Lundin Gold som hamnade på en tredje plats bland de mest köpta aktierna hos Avanza och en nionde plats hos Nordnet.

”Det är väl rätt i tiden om man kollar på guldpriset, det kan ju till viss del ha lockat investerare till aktien”, säger Jacob Svensson.

Lars Frick tycker det är roligt att Rusta har hittat till köp-listan. Aktien hamnade på en tionde plats hos Avanza.

”Det känns som lite bottenfiske. Rapporten var rätt svag senast, samtidigt är väl lågprisaktörer ett av få segment inom retail där man ser att det går rätt bra. De har väl en del bra rapporter i ryggen också så ett visst förtroende går kanske att notera där”, säger Frick.

Kikar analytikerna istället på säljlistan så dominerar som ovan nämnt Saab hos både Nordnets och Avanzas kunder. Lars Frick noterar att aktien är rätt volatil för tillfället och rör sig en hel del på både negativa och positiva nyheter.

”Lite mer förvånade är det kanske att se H&M på säljsidan. Det kanske handlade om ett agerande inför rapport, men den var ju samtidigt urstark”, säger Frick.

Tele2 syns också med på sälj-listan. Analytikerna noterar att aktien har haft en stark utveckling det senaste för att vara teleoperatör och att det är rimligt att sparare vill kamma hem lite vinst.

Vill du lyssna på hela diskussionen och även ta del av kommentarer om Verisure, Skistar-rapporten och Electronic Arts - lyssna här!

LÄS MER: Analytikerna om veckans notering - som David och Goliat

Dela med dig