Analytikernas syn spretar om Hexagons humanoida robotar
“Marknaden för humanoida industrirobotar väntas lyfta kommande år och potentialen är gigantisk. Hexagon lanserade sin tävlande i racet, Aeon, i juni”, skrev Jan Lindroth i en kommentar i början av september och beskrev robotarna som potentiella guldägg. Under tisdagen visades roboten upp för analytiker i Zürich.
I en färsk analys skriver DNB Carnegie att de är imponerade av Hexagons utvecklingsarbete och att man upprepar sin rekommendation om köp med en riktkurs på 125 kronor. Detta är ungefär 7% över aktiens nuvarande marknadspris, skriver Direkt som tagit del av analysen.
"Vi är imponerade av Aeons utveckling och ser det som en option på en potentiellt stor marknad under de kommande 5-10 åren, vilket förstärker vår positiva syn på Hexagon", skriver DNB Carnegie.
Ålandsbanken har också under onsdagen kommenterat lanseringen i ett morgonbrev.
"Vi är något skeptiska till Hexagons förmåga att konkurrera på denna marknad – vars storlek är svårbedömd – och tror inte att gårdagens event kommer att ha någon större inverkan på aktiepriset", skriver banken i en kommentar.
Banken pekar mot att andra bolag som Tesla, Figure, UBtech och Agility presenterat liknande produkter.
Hexagons aktie handlas ned något under onsdagen.
LÄS MER: Hexagons potentiella guldägg
LÄS MER: Hexagon säljer verksamhet för nästan 30 miljarder - aktien stiger