Banken slopar köprådet för läkemedelsjätten
Banken ser ökad osäkerhet kring bolagets strategi efter ledningsförändringar, förvärv och regulatoriska risker.
"Vi har svårt att följa logiken bakom bolagets senaste drag, och kan därför inte längre motivera vårt ursprungliga case", skriver Handelsbanken.
Vinstprognoser väntas revideras ned, och svagare guidning för 2025–2026 bedöms som möjlig. En viss uppsida kan finnas i Alzheimer-studierna evoke och evoke+, med resultat väntade före årsskiftet. Banken pekar också på att aktien är billig ur ett historiskt perspektiv, men att vinstprognoserna väntas justeras ned.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.