Bättre än väntat från Asmodee
Omsättningen steg 26,6 procent till 442 miljoner euro (349). Utfallet kan jämföras med Modular Finances analytikerkonsensus som låg på 398. Den organiska försäljningstillväxten var 20,2 procent (34,4).
"Vi har haft en stark start på det nya räkenskapsåret och levererat tvåsiffrig försäljnings- och vinsttillväxt. Samtidigt fortsätter vi öka marginalerna och generera ett starkt kassaflöde. Vi uppnådde tvåsiffrig tillväxt både inom Brädspel och Samlarkortspel, där samtliga kontinenter bidrog till utvecklingen. Kvartalet speglade ytterligare styrkan i vår diversifierade affärsmodell. Med ledande positioner i våra kategorier och geografier samt en balanserad portfölj av nya utgåvor och "evergreen"-titlar från både våra egna studior och partners, är vi väl positionerade att fånga tillväxtmöjligheter var de än uppstår", säger vd Thomas Koegler.
"Vi fortsätter att noggrant följa den geopolitiska utvecklingen och förändringar i den globala handelspolitiken. Samtidigt står vi väl rustade för att hantera det rådande omvärldsläget och räknar med fortsatt tillväxt inom både Brädspel och Samlarkortspel. Under de kommande kvartalen förväntar vi oss också att gynnas av tullåterbetalningar relaterade till tidigare betalda avgifter", fortsätter han.
Justerat ebitda-resultat uppgick till 61,9 miljoner euro (39,9), väntat 52, med en justerad ebitda-marginal på 14,0 procent (11,4).
Justerat rörelseresultat uppgick till 54,1 miljoner euro (32,9), väntat var 43, med en justerad rörelsemarginal på 12,2 procent (9,4).
Resultatet efter skatt blev 17 miljoner euro (-1,6).
Resultat per aktie uppgick till 0,072 euro (-0,01).
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.